Czy moje tsh jest powodem do zmartwień?

Witam ! Jestem w 9 tygodniu ciąży i odebrałam dziś wyniki badań m.in. poziomu TSH. Wynosi on 0,0717 µIU/ml. Pani z laboratorium zaleciła pilną konsultacje z endokrynologiem. Czy powinnam się martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

z uwagi na szereg zmian hormonalnych poziom TSH na różnych etapach ciąży może się zmieniać. W Polsce zostały ustalone normy dla każdego trymestru – w I trymestrze TSH powinno mieścić się w przedziale 0,1–2,5 mIU/l.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/tsh-w-ciazy-niskie-stezenie-wysokie-stezenie.

To oznacza, że u Pani poziom ten jest nieznacznie obniżony – nie ma powodu do obaw, jeśli również przed ciążą miała Pani równie niski wynik, niemniej z uwagi na dobrostan zarodka wskazane jest skonsultowanie się z endokrynologiem.

Być może przydatny okaże się także ten materiał, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-tarczycy-atakuja-coraz-czesciej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.