Czy takie zmiany są normalne?

Dzień dobry. Miesiąc temu robiłam badania tarczycowe, wyniki były następujące: TSH 3,410 uIU/ml, FT3 4,61 pmol/l, FT4 0,85 ng/dl. Miesiąc później dzisiaj powtórzyłam badania wprawdzie w innym labolatorium ale wyniki były następujące: antyTG 0,67 IU/ml, anty-TPO 0,63 IU/ml, TSH 2,563 uIU/ml, FT3 2,58 pg/mL, FT4 0,79 ng/dL Chciałam zapytać czy takie zmiany są normalne? Planuje ciążę, i chciałabym wiedzieć czy takie wyniki są wporządku.
KOBIETA, 30 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękuję za zadane pytanie.

Wyniki badań tarczycowych, które Pani przesłała sprawiają wrażenie, że uległy zmianie. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że różne laboratoria mogą mieć odmienne standardy pomiarowe, co może znacznie wpływać na otrzymane wyniki. Dlatego, chcąc je porównywać w czasie najlepiej jest powtarzać badania w tym samym miejscu, a nawet mniej więcej o tej samej porze dnia.

Tak samo, jeśli chodzi o ocenę, czy hormony tarczycowe są w zakresach normy, trudno to jednoznacznie stwierdzić, gdyż każde laboratorium podaje własne zakresy powyższych.

Inną kwestią jest to, że możliwe są zmiany TSH oraz hormonów tarczycowych w krótkim okresie czasu z powodów zdrowotnych. Wówczas mogą być spowodowane różnymi czynnikami, w tym zmianami hormonalnymi, dietą, a nawet stresem. Warto jednak podkreślić, że w Pani wypadku wartości antyTG i anty-TPO są w normie, co wskazuje na brak autoimmunologicznych zaburzeń tarczycy, takich jak Hashimoto.

W przypadku planowania ciąży, zalecany poziom TSH powinien być niższy niż w normalnych warunkach. Zazwyczaj zaleca się utrzymanie TSH poniżej 2,5 uIU/ml przed zajściem w ciążę oraz w jej pierwszym trymestrze. Jest to ważne, ponieważ prawidłowe funkcjonowanie tarczycy ma kluczowe znaczenie dla zdrowego rozwoju płodu. Dlatego proponuję konsultację z endokrynologiem, który może dokładniej przeanalizować wyniki i ocenić, czy wymagają one jakiejkolwiek interwencji.

Poniżej znajdzie Pani przydatne artykuły, które mogą poszerzyć Pani wiedzę na temat wpływu funkcjonowania tarczycy na planowanie ciąży:

https://portal.abczdrowie.pl/tsh-w-ciazy-niskie-stezenie-wysokie-stezenie

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy-czynniki-ryzyka-objawy-wplywa-na-matke-i-dziecko

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/hashimoto-a-ciaza

Życzę powodzenia i mam nadzieję, że wszystko potoczy się pomyślnie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.