Co oznaczają te wyniki testów hormonalnych u 31-latki?

Staramy się z mężem o dziecko. Monitoruje tsh i ft4 ale wyniki się pogarszają. Biorę eutyrox 25 Moja tarczyca jest mała 7.48 ml 3 ostatnie wyniki. Maj - tsh 2.290 / ft4 14.3 03. Lipiec - tsh 2.650 / ft4 17.2 28 lipiec - tsh 2.723 / ft4 11.07 Powinnam zwiekrzyć euthyrox ? Ile może potrwać obniżenie tsh? Jest możliwe zajście w ciążę z takim wynikiem ?
KOBIETA, 31 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania hormonów tarczycy. To niezbędne postępowanie, zwłaszcza w przypadku starania się o dziecko. Poziom tych hormonów ma znaczący wpływ na zajście w ciążę, jej utrzymanie oraz rozwój płodu.

Analizując przedstawione wyniki badań, można by stwierdzić, że poziom TSH pomimo występowania w ustalonych granicach norm referencyjnych powinien być nieco niższy. Wartość powinna oscylować w granicach 1.

Nie wspomniała Pani, jaką wartość syntetycznego hormonu przyjmuje obecnie. Dlatego też zalecamy stacjonarną wizytę u lekarza endokrynologa. Specjalista po analizie wszystkich wyników badań będzie mógł zdecydować o dalszych krokach postępowania i zmodyfikować dawkę leku.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/badanie-tsh

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/tsh-tyroksyna-badanie-tarczycy-wskazania-i-normy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.