Czy muszę odstawić Euthyrox?

Od 15 lat przyjmuję euthyrox 25mg w tyg w week 50mg w wyniku stwierdzonej niedoczynności. Wyniki do tej pory były cały czas w normie. Teraz wynik wyszedł 0,007 a wizyte mam dopiero za 3 tyg. Czy odstawić lek ?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tarczyca to nieduży narząd u podstawy szyi, produkujący hormony trijodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4). Jej praca wpływa na funkcjonowanie całego organizmu człowieka. W sytuacji, gdy gruczoł tarczowy produkuje za mało hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu, mówimy o niedoczynności tarczycy.

Niestety, nie wspomniała Pani, o wyniku jakiego badania rozmawiamy. Przypuszczam jednak, że mowa o TSH, czyli hormonie tyreotropowym, produkowanym przez przysadkę, w odpowiedzi zwrotnej na ilość hormonów wydzielanych przez gruczoł tarczowy. Zakładając, że chodzi o TSH i spadło ono do niskiego poziomu, należałoby w tej chwili sprawdzić poziom hormonów tarczycowych, wykonać badanie FT3 i FT4 i dopiero na tej podstawie, łącząc otrzymane wyniki, wyciągnąć wnioski, czy nadal potrzebuje Pani suplementacji lewotyroksyną (wspomniany przez Panią Euthyrox).

Etiologia zaburzeń pracy tarczycy jest różnorodna, zapotrzebowanie całego ustroju na jej hormony jest zmienne, stąd potrzebne jest, by osoba ze schorzeniami tego narządu była pod stałą opieką lekarza endokrynologa i wykonywała regularne badania. Czasami jest potrzebna zmiana dawki przyjmowanych syntetycznych hormonów.

Istotne jest również, czy doświadcza Pani objawów niedoczynności tarczycy, są to: nadmierne wypadanie włosów, zaparcia, sucha skóra na kolanach i łokciach, niska tolerancja zimna, przybieranie na wadze, wahania nastroju, problemy z pamięcią, słaba koncentracja.

Nie należy podejmować decyzji o rezygnacji z leczenia hormonalnego, bez konsultacji z lekarzem. Chociażby z uwagi na fakt, że wówczas niemożliwa będzie dalsza rzetelna diagnostyka - wywoła Pani zmiany w wynikach ewentualnych kolejnych badań, zanim sytuacja zostanie zinterpretowana przez specjalistę.

Pozdrawiam i życzę zdrowia.

Zachęcam również do lektury artykułów na temat niedoczynności tarczycy na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.