Czy mam w ciąży przyjmować Euthyrox?

Witam jeżeli w ciąży miałam niedoczynność tarczycy a nie wiadomo czy to było spowodowane tylko ciąża czy mam ogólnie chora tarczyce. Pytanie brzmi czy jeżeli jestem 6 tyg po porodzie to powinnam przyjmować nadal euthyrox i normalnie sprawdzic stan TSH(jak tak to teraz czy po jakims czasie ) czy odstawić lek i dopiero sprawdzić i (po jakim czasie) ? ( Do 5 tyg po porodzie brałam lek od tygodnia nie biorę ) .

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Hormony tarczycowe mają wpływ na działanie właściwie wszystkich układów organizmu. W ciąży ich udział w rozwoju płodu jest tak duży, że wytwarzanie już w jej pierwszych tygodniach wzrasta o 50%. Dlatego też przyjmuje się inne zakresy wartości referencyjnych dla TSH w ciąży w porównaniu z normami dla populacji (a także różnią się one w zależności od etapu ciąży) - https://portal.abczdrowie.pl/tsh-w-ciazy-niskie-stezenie-wysokie-stezenie.

W związku z powyższym, czas ciąży jest dla tarczycy pewnym rodzajem sprawdzianu – stresem fizjologicznym. Jeśli gruczoł tarczowy nie jest w stanie zaadoptować się do zachodzącym w organizmie zmian, może dojść do niedoczynności w trakcie ciąży i poporodowego zapalenia tarczycy.

Decyzję o tym, czy dalej powinna Pani przyjmować lewotyroksynę (np. Euthyrox) powinien podjąć specjalista endokrynolog. Jest bardzo prawdopodobne, że dawka, której będzie potrzebował Pani organizm po porodzie i w dalszych miesiącach będzie inna. Jeśli już odstawiła Pani lek, to ustabilizowanie się poziomu hormonów po jakiejkolwiek zmianie dawki trwa około 4 tygodni i wówczas jest sens wykonać badania. Proponuję oznaczyć całą trójkę tarczycową, czyli TSH, wraz z FT3 i FT4. Dalsze postępowanie, w zależności od wyników oraz Pani samopoczucia będzie do ustalenia w konsultacji z lekarzem endokrynologiem.

Pozdrawiam ciepło i życzę dużo radości w wychowaniu narodzonego dzieciątka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.