Czy muszę dalej stosować leki na niedoczynność tarczycy?

Witam, mam 32 lata jestem 6 tygodni po porodzie. W czasie wyszła mi niedoczynność tarczycy i lekarz przepisał mi tabletki eutyrox 50 i tak bralam od 12 tygodnia początkowo 75 ale zmniejszyła. Po porodzie ich już nie brałam i zrobiłam sobie badanie TSH wyszło 2,213 przy normie 5,3 bodajże. Pytanie czy muszę brać dalej tabletki? Czy możliwe że już mi zeszła ta tarczyca? Dodam że w rodzinie nikt na to nie choruhe. Wizytę u endokrynologa graniczy w cudem.wiec nawet nie mam jak się zapytać.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niedoczynność tarczycy pojawia się stosunkowo często w ciąży – u kobiet, które nigdy nie miały problemów z gruczołem tarczowym i nie występowały rodzinnie choroby tego gruczołu.

Tarczyca w czasie ciąży powiększa się, a gonadotropina kosmówkowa, czyli beta hCG, oddziałuje na komórkę pęcherzykową tarczycy. Zmniejsza się wydzielanie TSH, a zwłaszcza w I trymestrze może wskutek tego pojawić się niedoczynność tarczycy, która ustępuje po porodzie.

Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/tsh-w-ciazy-niskie-stezenie-wysokie-stezenie.

Dla kobiet w wieku prokreacyjnym górna granica normy TSH wynosi około 3,00 mIU/ml. Natomiast w przypadku rozpoznanej w czasie ciąży niedoczynności, po porodzie należy odstawić lek zawierający lewotyroksynę i po ok. sześciu tygodniach wykonać badania krwi z oznaczeniem hormonów tarczycowych bądź tylko TSH. W razie prawidłowego wyniku nie ma konieczności dalszego leczenia, jeżeli jednak wynik badań pozostawia wątpliwości, należy skonsultować się z endokrynologiem.

W Pani przypadku wszystko wskazuje na to, że poziom hormonów tarczycowych wrócił do normy (pod warunkiem, że nie występowały problemy z gruczołem tarczowym przed ciążą) i nie ma potrzeby kontynuować leczenia wdrożonego podczas ciąży. W razie wątpliwości jednak warto za jakiś czas ponownie oznaczyć poziom hormonów tarczycy i skonsultować je z endokrynologiem.

Zachęcam do lektury naszego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/chora-tarczyca-jakie-objawy-jak-ja-leczyc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.