Czy mam niedoczynność tarczycy w wieku 23 lat?

Witam, Miałam wykonane badanie i wyszło mi TSH na poziomie 7, a ft3 oraz ft4 w normie. Natomiast po jakichś 3 tygodniach, zostało wykonane ponownie badanie i tsh wyszło 4, a ft3 i ft4 w normie. Dodam, że podczas pierwszego badania byłam w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, natomiast podczas drugiego badania już nie przyjmowałam tabletek, ponieważ staramy się o dziecko. Czy to wskazuje na niedoczynność tarczycy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, w obliczu takich wyników badań niedoczynność tarczycy jest niewykluczona – u kobiety w wieku prokreacyjnym TSH nie powinno przekraczać wartości 3,00 mIU/ml, podczas gdy zarówno fT3, jak i fT4 powinny być w normie.

Podwyższony poziom TSH przy jednoczesnym braku odchyleń od normy fT3 czy fT4 również mogą oznaczać niedoczynność gruczołu tarczowego przy prawidłowym, niezaburzonym funkcjonowaniu przysadki mózgowej.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszone-tsh-przyczyny-niskie-tsh.

Natomiast jeżeli starają się Państwo o ciążę, konieczne jest jak najszybsze ustalenie czy wysoki poziom tyreotropiny wynika z niedoczynności – to zaburzenie hormonalne może mieć negatywny wpływ nie tylko na starania o dziecko, ale także bywa przyczyną zwiększonego ryzyka poronienia.

Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/tsh-w-ciazy-niskie-stezenie-wysokie-stezenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.