Czy mam niedoczynność tarczycy w wieku 31 lat?

Niedoczynność tarczycy ??? Nigdy nie chorowałam na tarczyce z braku odpowiedniej opieki mojego lekarza. 15.04 2021ostatnie wyniki TSH to 8.6300 (gdzie norma to 0.3500-4.9400). Moje pytanie czy jest już się czym martwić czy niezawracać sobie tym głowy jak to mój lekarz mowi . Od 2 lat źle się czuje biore leki na serce i na nerwy pramolan i propranolol od kardiologa. Jestem wiecznie zmęczona zdezorientowana , mam kłopoty z pamięcią . Już nawet nie pamiętam czy leki brałam rano czy też wieczorem. nawet wzrok mi siada pojawiają mi się takie przejaśnienia na oczach ( nie widzę nic z boków tylko na wprost potem przechodzi przez całe oczy po godzinie mija ) jest mi ciągle zimno . Mam ataki na serce uderzenia i mnie zaciska w gardle jak bym miała zemdleć. Starałam się o dziecko ale od 2 lat i nic , przez moje dolegliwości odpuściłam Dostałam skierowanie do Endokrynologa ale wizyta dopiero koniec września. Prosze o poradę czy ten wynik jest niepokojący czy jest się czym martwić i iść prywatnie do Endokrynologa kobieta 31lat

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zarówno niektóre z wymienionych przez Panią dolegliwości, jak i poziom TSH jasno wskazują, że wizyta u endokrynologa jest wskazana. Jeśli stara się Pani o dziecko, w dodatku bezskutecznie, to sugerowałabym, by umówiła się Pani na wizytę do specjalisty jak najszybciej.

O normach dla hormonów tarczycowych może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy.

U młodej kobiety przed 30. rokiem życia poziom tyreotropiny nie powinien raczej przekraczać 3,00 mIU/ml, u Pani ten poziomu jest ponad dwukrotnie wyższy. Niewykluczone, że właśnie to jest przyczyną bezskutecznych prób zajścia w ciążę. Dodatkowo proszę pamiętać, że zarówno w trakcie starań o ciążę, jak i w czasie ciąży bardzo istotne jest, by utrzymywać poziom TSH na odpowiednim, nieprzekraczającym normy poziomie – zaburzenia pracy tarczycy mogą skutkować niepłodnością, a w ciąży – grozić poronieniem.

Dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować dolegliwości takich jak zmęczenie, senność, ale też suchość skóry, zaparcia i inne problemy trawienne, przybieranie na wadze, problemy z koncentracją – mogą wskazywać właśnie na niedoczynność tarczycy.

Zachęcam do zapoznania się również z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-chorob-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.