Czy muszę stosować leki na niedoczynność tarczycy?

Witam, miesiąc temu robiłam badania tsh i ft-3, tsh wyszło mi 4,33, a ft-3 w normie. Zostałam skierowana do endokrynologa, lekarz przepisał mi lek, jednak przed rozpoczęciem kuracji kazał powtórzyć badanie tsh, tym razem wyszło mi 2,56.. W ciągu roku przytyłam ok 10 kg, jestem ciągle senna i zmęczona, mam stany depresyjne, a także woda zatrzymuje się w moim organizmie. Objawy jak i pierwsze wyniki sugerują że mam niedoczynność, jednak po ostatni badaniu tsh, nie wiem czy powinnam zacząć brać leki. Proszę o poradę.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

z uwagi na tak drastyczną różnicę w wynikach badań wskazane byłoby skonsultowanie się z endokrynologiem w celu ustalenia odpowiedniej dawki leku Euthyrox. Bardzo prawdopodobne, że dawka leku jest dla Pani w tym momencie niewłaściwa. Więcej o TSH i normach w badaniu w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy.

Pani objawy faktycznie mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy, natomiast wynik TSH może być niewystarczający, by postawić diagnozę. W takim przypadku warto sprawdzić także poziom hormonów fT3, fT4 oraz przeciwciał anty-TPO. Pod tym adresem znajdzie Pani więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-hormonow-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.