Czy powinnam udać się do endokrynologa?

Witam. Mam 26 lat i nadwagę. Robiłam badania i wyszło, że moje tsh wynosi 3,630 gdzie norma wg laboratorium jest do 4,200. Dodam,że wyniki robione, bo chcę zacząć dietę. Od dietetyczki usłyszałam ze mam lekko podwyzszona tarczyce, czy powinnam udać się do endokrynologa ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zakres norm podawanych przez laboratorium, jak zapewne Pani zauważyła, jest bardzo szeroki, co może być dla pacjenta mylące. Przy ocenie poziomu TSH należy odnieść się do konkretnego przypadku przy wzięciu pod uwagę wieku, płci oraz zgłaszanych przez pacjenta dolegliwości. Odsyłam do artykułu dostępnego pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy.

Dlatego też powinna Pani skonsultować się z endokrynologiem – biorąc pod uwagę Pani wiek, niewykluczone, że cierpi Pani na niedoczynność tarczycy, o czym może świadczyć podniesiony poziom TSH. O niedoczynności gruczołu tarczowego może Pani przeczytać w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.