Czy to może być niedoczynność tarczycy i powinnam zrobić dodatkowe badania?

Witam zrobiłam badania tarczycy TSH i ft4 wyszły w normie natomiast ft3 jest na samej dolnej granicy , od dłuższego czasu wypadają mi włosy są suche, jestem często zmeczona, dużo śpię. Czy może być to niedoczynność tarczycy? Powinnam zrobić jakieś dodatkowe badania i zapisać się do endokrynologa?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję, że postanowiła Pani do nas napisać. Niedoczynność gruczołu tarczowego rozpoznaje się na podstawie wyniku TSH (hormonu tyreotropowego, produkowanego przez przysadkę mózgową).

Obraz Pani wyników (prawidłowe stężenie TSH, obniżone fT3) jest niejednoznaczny, nietypowy. Szkoda, że nie podała Pani wyniku TSH, ponieważ część endokrynologów uważa podane normy tego hormonu za orientacyjne – według nich wartość TSH dla młodej kobiety powinna oscylować wokół 2 – 2,5. Jeśli Pani wynik jest wyższy, może to sugerować, że zbliża się Pani do niedoczynności tarczycy.

Objawy, które Pani wymieniła, jak nadmierne wypadanie włosów, czy senność i chroniczne zmęczenie pojawiają się w sytuacji, gdy organizm otrzymuje za mało hormonów tarczycowych – tarczyca produkuje niewystarczającą ich ilość. Inne objawy niedoczynności tarczycy to przybieranie na wadze, sucha skóra, problemy z koncentracją uwagi i pamięcią, zaparcia, cienie pod oczami, nadwrażliwość na zimno.

Jeśli chodzi o dodatkowe badania, to należałoby oznaczyć z krwi poziom przeciwciał antytarczycowych (anty-TPO, anty-TG) w celu wykluczenia przewlekłego stanu zapalnego o podłożu autoimmunologicznym (tzw. choroba Hashimoto). Zdarzają się przypadki, w których rozpoznaje się chorobę Hashimoto (po obecności przeciwciał) przy prawidłowym poziomie TSH. Jest to możliwe w początkowym stadium rozwoju choroby, kiedy to nie doszło jeszcze do znacznego zniszczenia tkanek gruczołu tarczowego.

Z wynikami należy udać się na konsultację do lekarza specjalisty – endokrynologa. Doświadczony lekarz spojrzy całościowo na Pani wyniki oraz na samopoczucie i zaproponuje dalsze postępowanie.

Zachęcam Panią do lektury naszych artykułów z tej tematyki:

https://portal.abczdrowie.pl/niskie-tsh-przyczyny-znaczenie

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta

Pozdrawiam Panią ciepło i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.