Czy moje wymiary tarczycy są prawidłowe?

Mój wynik usg tarczycy brzmi : prawy płat wymiary 1,7×5,5×1,8 cm, lewy płat taki sam. Anty tg czterokrotnie podwyższone. Czy to może być hasimoto? Czy wymiary tarczycy są prawidłowe?Objawy: lęki, nadpobudliwość ruchową, zaburzenia pamięci, wypadanie włosów, zimne dłonie, tiki.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za to pytanie. Wyniki badań (przekroczony poziom przeciwciał antytarczycowych) sugerują, że w Pani organizmie toczy się proces zapalny o podłożu autoimmunologicznym, który uszkadza tkanki tarczycy. Wielkość tarczycy jest drugorzędna, ważniejsza jest jej funkcjonalność.

Jednak sam wynik stężenia anty-TG to za mało, by prawidłowo ocenić pracę gruczołu tarczowego i stwierdzić, czy mamy do czynienia z niedoczynnością czy z nadczynnością tarczycy. Większość Pani objawów jest charakterystyczna dla niedoczynności, ale w przypadku procesu zapalnego okresy niedoczynności mogą się przeplatać z objawami nadczynności – więc obraz może być niejednorodny. Konieczne jest oznaczenie z krwi stężeń poszczególnych hormonów: TSH (hormon wydzielany przez przysadkę) oraz FT3 (wolna trijodotyronina) i FT4 (wolna tyroksyna), a także drugiego rodzaju przeciwciał: anty-TPO.

Dopiero te wszystkie wyniki – wraz z obrazem klinicznym (czyli Pani samopoczuciem) dadzą pełny obraz funkcjonowania Pani tarczycy, pozwolą potwierdzić lub wykluczyć chorobę Hashimoto oraz wskażą kierunek potencjalnego leczenia. Jeśli poziomy ww. hormonów będą w normie, wówczas lekarz zaleci zapewne okresowe badania kontrolne.

Samego stanu zapalnego nie leczy się farmakoterapią, lecz bardzo ważny jest odpowiedni styl życia, a zwłaszcza dieta przeciwzapalna oraz suplementacja, sen i odpoczynek, obniżenie poziomu stresu. W Pani przypadku potrzebna jest dalsza diagnostyka (jak wyżej) oraz oczywiście konsultacja z lekarzem specjalistą – endokrynologiem.

Zachęcam do lektury poniższych materiałów z tej tematyki:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta

https://portal.abczdrowie.pl/jaka-dieta-w-chorobie-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-autoimmunologiczne

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę dużo zdrowia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.