Czy powinnam się pilnie udać do endokrynologa?

W marcu tego roku robiłam badania w kierunku tarczycy ponieważ przy okazji odebrania wyników badań okresowych okazało się że mam wysokie OB-60 przez godzinę. TSH FT3 FT4 i Anty tg były w normie, natomiast Anty TPO- 501. W USG tarczyca niepowiększona na lewym płacie guzek 16mm. Dzisiaj ponownie powtórzyłam badania, ponieważ od jakiegoś czasu leczę się na zaburzenia depresyjno-lękowe i nie czułam się najlepiej. TSH, FT3,FT4 w normie, natomiast Anty TPO 363, anty - tg 375. Czy powinnam się pilnie udać do endokrynologa?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Wysokie wyniki Anty-TPO i Anty-TG, które Pani uzyskała w badaniach świadczą o obecności przeciwciał antytarczycowych, co wskazuje na toczący się w organizmie problem zdrowotny o podłożu autoimmunologicznym. Zazwyczaj są to choroby tarczycy, jak Hashimoto lub choroba Gravesa-Basedowa. Hashimoto - autoimmunologiczne zapalenie tarczycy jest to częste, przewlekłe schorzenie z autoagresji, to znaczy takie, w którym organizm (układ immunologiczny) atakuje własne tkanki. W tym przypadku są to komórki tarczycy, co prowadzi do upośledzenia wydzielania hormonów. Choroba Hashimoto jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy.

Prawidłowe wyniki poziomu TSH oraz hormonów tarczycy (fT3, fT4) w Pani wypadku świadczą o tym, że tarczyca jeszcze pracuje, chociaż proces zapalny już się toczy (potwierdza to wysoki wynik OB, także wskazujący na proces zapalny w organizmie). Niestety, samej choroby Hashimoto się nie leczy – leczy się tylko jej objawy, np. niedoczynność tarczycy (przyjmując leki hormonalne). Jeśli uda się Pani do endokrynologa, co oczywiście jest bardzo wskazane, to prawdopodobnie zaleci na razie kontrolowanie poziomów hormonów tarczycy oraz powtórzenie USG tarczycy za jakiś czas.

Trzeba tutaj dodać, że choroba Hashimoto często współwystępuje z tzw. zespołem policystycznych jajników (PCO, PCOS), insulinoopornością czy zaburzeniami jelitowymi (w tym alergie pokarmowe, nietolerancje – np. laktozy, glutenu). Choroby autoimmunologiczne częstą idą z sobą w parze, dlatego, jeśli już stwierdzono chorobę Hashimoto, warto pogłębić diagnostykę w kierunku innych schorzeń z autoagresji. Ale ponieważ pisze Pani tylko ogólnie o złym samopoczuciu, a nie podaje konkretnych objawów, trudno doradzić kierunek dalszej diagnostyki (cukrzyca? celiakia? reumatoidalne zapalenie stawów?). Niestety, częstym symptomem tych zaburzeń są także problemy psychiczne, np. depresja.

Choroby autoimmunologiczne to bardzo obszerny temat, dlatego zachęcam Panią do samoedukacji w tym zakresie. Ważny jest styl życia – specjalna dieta, obniżająca stan zapalny w organizmie; lekka aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, radzenie sobie ze stresem. Pomocna będzie suplementacja (np. wit. D, kwasami omega-3, probiotykami). Jeśli jeszcze nie korzysta Pani z pomocy psychologicznej, proszę to rozważyć, ponieważ stres i czynniki psychologiczne mogą zaostrzać przebieg choroby. Polecam też konsultację u dobrego dietetyka, specjalizującego się w zaburzeniach z immunoautoagresji. I proszę oczywiście udać się do endokrynologa. Przed Panią sporo pracy w walce o zdrowie i lepsze samopoczucie, ale proszę się nie poddawać. Jest Pani na dobrej drodze.

Przydatne informacje może Pani znaleźć w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta

https://portal.abczdrowie.pl/stan-zapalny-organizmu-ktore-produkty-pomoga-nam-go-zwalczyc

https://portal.abczdrowie.pl/psychobiotyki

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę dużo zdrowia i sił do walki o siebie!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.