Chusta lekarska - opatrunek klatki piersiowej

Chusta lekarska może zostać użyta do wykonywania opatrunków. Ekspert - lek. Łukasz Dubielecki wyjaśnia, jak opatrzyć klatkę piersiową za pomocy trójkątnej chusty.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Problemy z tarczycą dotykają dużą grupę osób, zwłaszcza kobiet. Gruczoł ten odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie i odpowiedzialny jest za produkcję hormonów oraz prawidłowy metabolizm.

Mówiąc o zaburzeniach ze strony tarczycy, należy rozumieć to jako niedoczynność i nadczynność tego gruczołu tarczowego. Niedoczynność może być spowodowana: chorobą Hashimoto, wolem niedoczynnym oraz słabym działaniem hormonów na tarczycę.

Nadczynność tarczycy zaś wynika głównie z choroby Gravesa - Basedova oraz wolami guzkowymi. Zaburzenie to powstaje wówczas, kiedy tarczyca produkuje za dużą liczbę hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Objawia się między innymi: drażliwością, uczuciem gorąca, spadkiem masy ciała, biegunkami, drżeniem rąk oraz problemami z zajściem w ciążę.

Natomiast objawami niedoczynności tarczycy są: ciągłe uczucie zimna, senność, przyrost masy ciała, zaparcia, nieregularne miesiączki, ale i również problemy z zajściem w ciążę.

Analizując Pani wyniki badań, zauważyć można, że stężenie wolnej trijodotyroniny (FT3) przekroczyło wyznaczoną normę. Badanie poziomu FT3 wykonuje się w celu wykrycia głównie nadczynności tarczycy.

Wyniki Pani badań nie są jednoznaczne, dlatego zalecamy konsultację z lekarzem endokrynologiem, który zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz wprowadzeniu odpowiednich dawek hormonów.

Istotne jest, aby oznaczyć również przeciwciała przeciwtarczycowe: anty-TPO oraz anty-TG, a także wykonać badanie obrazowe tarczycy. Komplet badań ukaże pełniejszy obraz i będzie można postawić celną diagnozę.

Tematyka chorób tarczycy została również poruszona w poniższych artykułach:

ttps://parenting.pl/badanie-tarczycy

https://parenting.pl/objawy-chorob-tarczycy-ktore-musisz-znac

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty