Co oznaczają takie wyniki badań tarczycowych?

Robiłam badania tarczycowe i mam anty TPO 192,00 IU/ml i anty TG 496,00 IU/ml. Wyszły wysokie, co to może oznaczać???

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

ogólnie rzecz ujmując badania anty TPO oraz anty TG polegają na sprawdzaniu poziomu przeciwciał ukierunkowanych na komórki tarczycy, to znaczy, że są stosowane w diagnostyce autoimmunologicznych chorób tarczycy. Do produkcji wymienionych przeciwciał dochodzi, gdy układ odpornościowy z niewiadomych powodów zaczyna traktować komórki tarczycy jako obce, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia tarczycy, niedoczynności lub nadczynności, czy też przewlekłego stanu zapalnego.

Liczba przeciwciał TPO i TG u człowieka jest różna i zależy od wielu czynników m.in. wieku czy płci, jednak uważa się, że norma to mniej niż 34 IU/ml dla TPO oraz mniej niż 100 lU/ml dla TG. Pani wyniki (odpowiednio 192,00 IU/ml i 496,00 IU/ml), wskazują na znacznie podwyższony poziom obu rodzajów przeciwciał.

Zawyżone wyniki anty-TPO tarczycy mogą wskazywać na chorobę Hashimoto lub Gravesa-Basedowa. Podobnie zbyt wysoki wynik przeciwciał anty-TG, zwraca uwagę na możliwość występowania różnych chorób autoimmunologicznych tarczycy, w tym wymienionych wcześniej. Diagnostyka ma za zadanie wykluczenie u Pani poważniejszych schorzeń, takich jak nowotworów gruczolaka, raka brodawkowatego czy pęcherzykowatego.

Niezależnie od wyniku badania, każdy poziom anty TG i anty TPO należy konsultować z lekarzem. Konieczne będzie dalsze monitorowanie wskaźników i stanu zdrowia.

Proszę zapoznać się także z innymi podobnymi materiałami na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwciala-anty-tpo

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwciala-anty-tg

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.