Czy to oznacza chorobę Hasimoto?

Witam, leczę się na niedoczynność tarczycy , biorę letrox 50 . Ostatnio odczuwałam ciągłe zmęczenie , mam zawsze słabe wyniki żelaza - na granicy, brałam tardyferon. Zrobiłam badanie ANTY-TPO wynik 606,48 IU/ml. Czy to oznacza chorobę Hasimoto.W mojej rodzinie na niedoczynność tarczycy choruje moja mama , moja córka(17 lat) oraz siostra , która jeszcze dodatkowo miała guza przysadki mózgowej. Proszę o poradę.

Ewa Gonia Dietetyk, Tychy

Dzień dobry,
Anty-TPO jest wskaźnikiem różnych schorzeń. Nieprawidłowy wynik anty-TPO świadczy bowiem o zaburzeniu autoimmunologicznym związanym z tarczycą. Znacznie podwyższony poziom przeciwciał anty-TPO tarczycy wskazywać może na chorobę Hashimoto lub Gravesa-Basedowa. Powinna Pani wykonać komplet badań - słabe wyniki żelaza - należało by to zweryfikować sprawdzając poziom ferrytyny. Niezależnie sprawdzić należy wit. D, B12. Warto skonsultowac się z dietetykiem, by mogł Pani pomóc w zakresie włąściwego odzywiania. Opieka endokrynologa powinna obejmować wspólpracę z dietetykiem. pozdrawiam