Czy te wyniki są u mnie prawidłowe?

Witam, zastanawiam się czy poniższe wyniki badań są prawidłowe. TSH 2,961 przy normie 0,38-5,33 (rok temu było na poziomie 2,005), FT3 6,1. przy normie 3,8-6,6 oraz FT4 9,58 przy normie 7,86-14,41. Do badań skłoniło mnie ciągłe marznięcie zwłaszcza stóp i dłoni, chwilami są wręcz lodowate oraz ogólne gorsze samopoczucie. Czy powinnam dalej konsultować się ze specjalistą?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi, aby sprawdzić funkcjonowanie tarczycy. Choroby dotyczące tego ważnego gruczołu występują bardzo często wśród kobiet w różnym wieku i tylko regularna profilaktyka może w porę wychwycić różne nieprawidłowości.

Analizując przedstawione przez Panią wyniki badań, można by stwierdzić, że wszystkie parametry tarczycy wystąpiły w zakresach normy referencyjnej. Wyniki te powinny wykluczyć niedoczynność, a także nadczynność tarczycy.

Jednakże biorąc pod uwagę towarzyszące Pani objawy, można by rozszerzyć diagnostykę o takie badania, jak: przeciwciała przeciwtarczycowe: anty – TPO oraz anty – Tg, a także wykonanie USG tarczycy. Dopiero mając taki komplet badań, będzie można wyeliminować precyzyjnie choroby tarczycy, w tym również chorobę autoimmunologiczną Hashimoto. Przy tym zapalnym schorzeniu tarczycy, można mieć TSH, jak i Ft4 w granicach normy, jednak podwyższone przeciwciała.

Zalecamy Pani wizytę u lekarza endokrynologa, aby dokładnie ocenił wyniki badań i zdecydował o dalszej diagnostyce i postępowaniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta

https://portal.abczdrowie.pl/uwaga-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.