Czy to oznacza, że choruję na niedoczynność tarczycy?

Witam. W ciąży miałam tsh 4.200, później spadło mi do 2.840, a teraz mam 3.800. Po tym, gdy miałam 2.840 moja Pani doktor kazała mi odstawić leki. Często odczuwam bóle głowy, złość, rozdrażnienie, zmęczenie lub bezsenność. Czy łączyć to wszystko ze sobą? Czy choruje na niedoczynność tarczycy?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dobrze byłoby wyjaśnić przyczynę dolegliwości, które Pani opisuje, na pewno codzienne funkcjonowanie jest z nimi utrudnione.

Zakres referencyjny TSH (hormonu tyreotropowego wydzielanego przez przysadkę) jest umowny i zależy od wielu czynników, które lekarz interpretujący wyniki bierze pod uwagę. Są to: wiek, płeć, bardzo ważny jest ogólny obraz kliniczny, czyli objawy doświadczane przez pacjenta, inne choroby przewlekłe, czy przyjmowane aktualnie leki, a także pozostałe wyniki badań. Ogólnie przyjmuje się, że dla kobiety w wieku rozrodczym optymalny jest wynik TSH na poziomie 2-2,5.

Biorąc pod uwagę, iż niektóre z objawów, jak silne zmęczenie, problemy ze snem mogą mieć źródło w niedoczynności tarczycy, a Pani ostatni wynik TSH oscyluje w okolicach 4, należy pogłębić diagnostykę gruczołu tarczowego. Proszę też zastanowić się, czy nie dotykają Panią inne objawy z grupy problemów z tym organem. Może być to nadmierne wypadanie włosów, zaparcia, przybieranie na wadze, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, sucha skóra, problemy z pamięcią i koncentracją uwagi, niska tolerancja zimna.

Aby dokończyć diagnostykę w kierunku nieprawidłowości w działaniu tarczycy, dobrze byłoby oznaczyć również poziom hormonów FT3 (wolna trijodotyroniny) i FT4 (wolna tyroksyna), a także przeciwciał przeciwtarczycowych anty-TG i anty-TPO. To pomoże sprawdzić, czy źródłem problemów nie jest autoimmunologiczna choroba Hashimoto.

Zachęcam więc Panią do wizyty u lekarza endokrynologa, by wykonać pozostałe badania i ustalić dalsze postępowanie, np. czy potrzebna jest farmakoterapia.

Zachęcam do lektury poniższych artykułów w tym temacie:

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/chora-tarczyca-czyli-choroba-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczy-sie-przewlekle-zmeczenie

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do pełni sił.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.