Czy mogę mieć niedoczynność tarczycy w tej sytuacji?

Dzień dobry. Jestem kobietą, mam 35 lat. Czy możliwa jest niedoczynność tarczycy przy TSH 3.21, ft3 2.92 i ft4 0.97 ? Mam objawy takie jak: obfite miesiączki, wypadajace włosy , sucha skóra, niekiedy kolatania serca, lęki. Mam również lekka anemie. Na poczatku roku TSH wynosilo 2.69. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Nieprzyjemne objawy, które Pani wymieniła, takie jak nadmierna utrata włosów, sucha skóra – głównie na łokciach i kolanach, lęki, nieprawidłowości cyklu miesiączkowego pojawiają się w przypadku niedoczynności tarczycy. Są to jednak objawy nieswoiste, to znaczy mogą mieć inne źródło niż problemy zdrowotne z gruczołem tarczowym. Oprócz wymienionych symptomów, w niedoczynności tarczycy mogą pojawić się również zaparcia, przybieranie na wadze, odczucie ciągłego zimna, problemy z pamięcią i koncentracją uwagi, drażliwość.

Zakres norm dla wyników TSH jest zależny od wieku i płci pacjenta, a interpretacja powinna uwzględniać również wyniki FT3 (wolnej trijodotyroniny) i FT4 (wolnej tyroksyny) oraz objawy pacjenta. Niekiedy należy pogłębić diagnostykę o badanie przeciwciał a-TG i a-TPO, które mogą wskazać, czy mamy do czynienia z chorobą Hashimoto, inaczej autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy. To jedna z najczęstszych przyczyn niedoczynności tego organu. Ponadto pomocne byłoby wykonanie USG tarczycy.

Ponieważ wraz z wiekiem wzrasta stężenie hormonu tyreotropowego, dla kobiet w wieku między 30 a 40 lat przyjmuje się za normę zakres 0,4–4,5 mU/l. Należy również pamiętać, iż na wynik mają wpływ aktualnie przyjmowane leki oraz dieta. Jeśli chodzi o wyniki FT3 i FT4 to normy zależą od wieku, płci oraz metody przyjętej przez dane laboratorium, więc bez zakresu, którego Pani nie podała, niestety nie jest możliwa interpretacja. Ważna jest również tendencja zmian wyników badań w czasie.

Biorąc pod uwagę powyższe, diagnozę może postawić specjalista, więc sugerowałabym odbycie konsultacji u lekarza endokrynologa w celu rozwiania wątpliwości lub opcjonalnie, wdrożenia farmakoterapii.

Zachęcam również do lektury artykułów i samoobserwacji pod kątem opisanych tam objawów:

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/chora-tarczyca-czyli-choroba-hashimoto

Pozdrawiam ciepło i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.