Wynik TSH 4.140 a niedoczynność tarczycy

Witam. ostatnio robiłam badania na tarczycę. FT3, FT4 i Anty Tpo wyszły w normie, TSH to 4.140. Mój lekarz rodzinny powiedział mi, że to już niedoczynność tarczycy. Mam 20 lat i lekarz powiedział, że norma w moim wieku dla TSH to między 1 a 2. Czekam jeszcze na wizytę u endokrynologa. Czy taki wynik TSH to na pewno niedoczynność tarczycy?

Dzień dobry,

Faktycznie stężenie TSH w Pani wieku powinno być niższe. Prawidłowy zakres TSH to w zależności od metody pomiaru ok. 0,4-4,0 mIU/l, tak więc powinna Pani sprawdzić sobie fT3 i fT4, jeśli będą prawidłowe, to będzie można mówić o subklinicznej niedoczynności tarczycy, jeśli zaś obniżone, to o jawnej niedoczynności tarczycy. Warto w Pani przypadku zastosować mała dawkę L-tyroksyny, oczywiście wszystko po zbadaniu przez endokrynologa. Może Pani równie sprawdzić sobie stężenie antyTPO i aTG.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz