Co oznacza wynik badania TSH 3,58?

Witam. Ostatnio robiłam badanie TSH. Mój wynik 3,58 µIU/ml (norma 0,27-4,2). Mam 27 lat. Czy jest to już niedoczynność?

Dzień dobry,

Wynik TSH mieści się w normie, aczkolwiek średnie TSH w grupie osób w Pani wieku wynosi około 1,5. Oczywiście nie oznacza to, że ma Pani niedoczynność tarczycy. Niedoczynność tarczycy rozpoznajemy na podstawie podwyższonego (ponad normę, zwykle 4) stężenia TSH i prawidłowych FT4 i FT3 - jest to tzw. subkliniczna niedoczynność tarczycy (inaczej skąpoobjawowa), jeśli zaś podwyższonemu TSH towarzyszy obniżone stężenie FT4 i/lub FT3 mówimy o jawnej niedoczynności tarczycy. Oczywiście nie zawsze prawidłowe TSH oznacza, że hormony tarczycy są w normie, aczkolwiek, tak się zakłada, traktując badanie TSH jako badanie przesiewowe w kierunku patologii hormonalnych tarczycy. Niekiedy zdarzają się inne zaburzenia np. zespół niskiej T3, czy T4, przy których poziom FT3, FT4 jest niski przy prawidłowym TSH. Na szczęście są to rzadkie zaburzenia. Jeśli czuje się Pani dobrze, nie ma powodu do niepokoju, jeśli zaś ma Pani jakieś objawy sugerujące niedoczynność tarczycy i na przykład obciążający w kierunku chorób tarczycy wywiad rodzinny, wówczas warto oznaczyć stężenie przeciwciał antyTPO i aTG. W badaniach wykazano, że niekiedy ich podwyższone miano może na kilka lat wyprzedzać rozwój niedoczynności tarczycy. W populacji osób zdrowych u ok. 2% stwierdza się nieco podwyższone miana tych przeciwciał, co nie musi wcale oznaczać choroby tarczycy w przyszłości. Dla pewności proszę oznaczyć hormony obwodowe i przeciwciała. Gdyby wyszły jakieś nieprawidłowości, warto wówczas ocenić tarczycę w usg. Jeśli w najbliższym czasie planuje Pani ciążę, to według aktualnie obowiązujących wytycznych ma Pani wskazania do zastosowania hormonów tarczycy, tak, aby TSH zostało obniżone