Co oznacza wynik badania TSH w ciąży?

Witam. Proszę pilnie o odpowiedz. Mam 23 lata i jestem w 10 tygodniu ciąży, dziś odebralam wyniki Ths, ft3 i ft4. Prosze o interpretację wyników : TSH 3-cia generacja : 2.593 uIU/ml , min 0.38 max 5.33 FT 3 : 4.82 pmol/l , min 3.8 max 6.6 FT 4 : 9.24 pmol/l , min 7.86 max 14.41

Dzień dobry,

Jeśli nie stosuj Pani w leczeniu hormonów tarczycy, to podwyższone stężenie TSH > 2,5 jest według obecnie obowiązujących w Polsce wytycznych wskazaniem do leczenia lewotyroksyną (po to, aby dziecko prawidłowo się rozwijało, hormony tarczycy odgrywają ogromną rolę m.in. w rozwoju układu nerwowego, co potem przekłada się na IQ dziecka.). Odchylenie TSH na szczęście nie jest duże, ale jest już wskazaniem do włączenia małej dawki hormonu. U ciężarnych u których TSH wynosi > 2,5 , przy prawidłowych stężeniach FT3 i FT4 stawiamy rozpoznanie subklinicznej niedoczynności tarczycy - obowiązują tu zupełnie inne normy, niż w przypadku kobiet nie będących w ciąży. Proszę również oznaczyć przeciwciała antyTPO i aTG, warto także ocenić tarczycę w usg. Niech Pani znajdzie dobrego endokrynologa w swoim mieście i wybierze się do niego na wizytę, najlepiej z wynikami hormonów, które już Pani ma i z oznaczonymi przeciwciałami. Niektórzy endokrynolodzy wykonują usg tarczycy, więc może je Pani zrobić podczas wizyty.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz