Wyniki badań TSh - 4,75

Witam, dzisiaj odebrałam wynik na TSH i mam 4,75 czy to prawidłowy wynik, a mojej koleżance TSH wyszło 0,004 co to oznacza? Z góry dziękuje za odpowiedz.

Witam,

Nie podała Pani normy, a te różnią się niekiedy, co prawda nieznacznie w zależności od laboratorium. Zwykle poziom TSH powinien mieścić się w zakresie 0,4 do 4,0 mIU/l. Wynik podwyższony najczęściej może wskazywać na niedoczynność tarczycy - subkliniczną lub jawną. Z kolei wynik 0,004 jest za niski i najczęściej wskazuje na nadczynność tarczycy.Aby postawić ostateczną diagnozę należy oznaczyć poziom fT3 i fT4 we krwi i udać się do swojego lekarza rodzinnego lub endokrynologa, który w razie potrzeby zleci jeszcze niezbędne dodatkowe badania.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz