Czy należałoby wykonać kolejne badania?

Witam. Z powodu utrzymujących się od kilku miesięcy objawów takich jak: zmęczenie, zaburzenia koncentracji, wahania nastroju, uczucie ciągłego zimna, wypadanie włosów postanowiłam wykonać badania kontrolne. Wynik TSH 2.321 (wiek 23 lata). Wyczytałam również, że dla kobiet w podobnym wieku prawidłowy wynik powinien się mieścić w granicach 2. Chciałabym zapytać czy należałoby wykonać kolejne badania, jeśli tak to jakie?

Redakcja abcZdrowie

Witam Panią serdecznie!

Dziękuję za pytanie skierowane do naszego portalu. Czytając listę objawów, które Pani wymieniła, domyślam się, jak utrudniają codzienne funkcjonowanie. Rzeczywiście, zaburzenia pamięci i koncentracji, niestabilny nastrój, nadmierna wrażliwość na zimno, zwiększone wypadanie włosów, zmęczenie, senność – to wszystko symptomy mogące wskazywać na zaburzenia w pracy tarczycy. Obok nich można także wymienić: zaburzenia cyklu menstruacyjnego, przybieranie na wadze, suchą skórę, podkrążone oczy.

W takich okolicznościach często pierwszym badaniem diagnostycznym jest oznaczenie poziomu TSH. Hormon tyreotropowy, wydzielany przez przysadkę, ma za zadanie sterować pracą gruczołu tarczowego na zasadzie sprzężenia zwrotnego, stąd często zakłada się, iż odpowiedni poziom TSH oznacza zdrową tarczycę. Jednak nie zawsze tak jest. Normy TSH zależą od wieku i płci osoby badanej, dla kobiety w wieku rozrodczym powinno wynosić około 2. Inaczej, gdy kobieta planuje poczęcie dziecka, wtedy wynik powinien być jeszcze niższy.

Istnieje możliwość, że TSH jest prawidłowe, a zaburzenia w pracy tarczycy istnieją. Może być to np. niedoczynność kliniczna tarczycy, wstępna faza choroby Hashimoto, nieprawidłowości w działaniu przysadki, czy też problemy z konwersją hormonów tarczycowych.

Dlatego dobrze byłoby wykonać jeszcze badania wolnych frakcji FT3, FT4, oznaczyć przeciwciała przeciwtarczycowe antyTG i antyTPO i ewentualnie USG tarczycy.

Proponuję zatem kontakt z lekarzem endokrynologiem, który odpowiednio zinterpretuje wyniki, biorąc pod uwagę kontekst, czyli Pani objawy, inne choroby przewlekłe, ewentualne stale przyjmowane leki, historię rodzinną odnośnie tarczycy.

Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia.

Zapraszam też do przeczytania artykułów poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto-czym-jest-objawy

https://portal.abczdrowie.pl/cierpisz-na-nadmierne-przemeczenie-to-moze-byc-niedoczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka\

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nadczynnosci-tarczycy-najczestsze-symptomy-przyczyny-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-sprawdz-czy-masz-te-objawy-wideo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.