Co oznaczają te wyniki badań hormonalnych u 36-latki?

Dzień dobry. Mam 36 lat. Od 16 roku zycia choruje na Hashimoto. Od 2 lat nie kontrolowałam stanu tarczycy. Obecny mój wynik TSH 3.0973 fT3 3.471 fT4 1.005 antyTG 45.28 antyTPO 825.48 Proszę o interpretacje.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za zadane pytanie.

Wyniki laboratoryjnych badań hormonalnych tarczycy są zazwyczaj dla lekarza elementem pomocniczym w diagnostyce zaburzeń w pracy gruczołu tarczowego. Interpretacja stanu zdrowia pacjenta powinna obejmować kontekst wykonanych badań, czyli jego wiek, płeć, obecność innych chorób przewlekłych, fakt, czy przyjmuje on na stałe jakieś leki (mogące wpłynąć na wyniki badań). Bardzo istotne są informacje na temat objawów doświadczanych przez badanego oraz, w przypadku kontrolnej diagnostyki co jakiś czas, przebieg wyników w czasie.

Ponieważ stężenie TSH we krwi stopniowo wzrasta wraz z upływem lat, przyjmuje się, że dla kobiety w wieku 30-40 lat norma wynosi 0,4–4,5 mU/l, zatem ten wynik wydaje się w Pani badaniach prawidłowy. Jeśli chodzi o wyniki FT3 i FT4, trudno je jednoznacznie ocenić, gdyż nie ma stałej normy, jest ona zależna od wieku, płci o raz metody laboratoryjnej przyjętej przez jednostkę realizującą badanie.

Zakresy referencyjne przeciwciał również mogą się różnić ze względu na zastosowaną metodę badawczą, jednak anty-TG nie powinny przekraczać 100 IU/ml, wynik poniżej tej wartości jest poprawny. Przeciwciała anty-TPO nie występują we krwi osoby zdrowej, ich obecność (a zwłaszcza wyniki grubo ponad dwucyfrowy) mówi o obecności choroby autoimmunologicznej, co w Pani wypadku potwierdza chorobą Hashimoto.

Nie napisała Pani, czy przyjmuje na stałe lewotyroksynę, co zazwyczaj jest zalecane przy Hashimoto dożywotnio. Uszkodzone komórki tarczycy nie odrodzą się i nie będzie ona produkować więcej hormonów, przeciwnie, postępujący proces atakowania tkanki tarczycy przez własny system odpornościowy powoduje, że produkcja spada. Jako osoba z chorobą Hashimoto powinna być Pani pod opieką i kontrolą specjalisty endokrynologa.

Ważną kwestią jest to, czy doświadcza Pani objawów niedoczynności tarczycy. Może być to zmęczenie, nadmierna senność, zaburzenia miesiączkowania, problemy z koncentracją uwagi i pamięcią, silna reakcja na zimno, sucha skóra lub wypadanie włosów – to najczęstsze symptomy.

Proponuję znalezienie dobrego lekarza endokrynologa i jeśli odczuwa Pani wymienione objawy, umówienie się na wizytę. Jeśli nie, powtórzenie badania za jakiś czas i wówczas konsultacja ze specjalistą.

W materiałach znajdzie Pani więcej informacji o objawach niedoczynności tarczycy:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka\

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nadczynnosci-tarczycy-najczestsze-symptomy-przyczyny-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-sprawdz-czy-masz-te-objawy-wideo

Pozdrawiam ciepło i życzę dużo zdrowia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.