Co oznaczają te wyniki badań tarczycy u 27-latki?

witam, byłam ostatnio na badaniach krwi i potrzebuje pomocy w ich interpretacji i ewentualnej wskazówki czy muszę udać się do lekarza. Mam 27 lat. Moje wyniki to: TSH 2,22; FT3 5.03; FT4 15,70; anty-TPO <9,00; anty-TG 13,20. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Tyreotropina, czyli TSH to hormon wytwarzany przez płat przysadki w celu regulowania pracy tarczycy. Odbywa się to na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Dlatego oznaczenie TSH jest pierwszym badaniem diagnostycznym zalecanym w przypadku podejrzenia problemów w funkcjonowaniu gruczołu tarczowego. Z kolei wolne frakcje, czyli FT3 i FT4 pokazują, jakie ilości hormonów produkuje tarczyca w odpowiedzi na sygnał z przysadki.

Wyniki opisanych badań traktowane są przez lekarzy jako pomocnicze, pełna interpretacja stanu tarczycy powinna uwzględniać również kontekst. Mowa tu o wieku badanego, płci, ewentualnych planach rozrodczych w przypadku kobiet, chorobach przewlekłych, wreszcie lekach przyjmowanych stale (mogą wpływać na obraz wyników). Duże znaczenie ma wywiad kliniczny z pacjentem obejmujący objawy, których doświadcza.

Nie napisała Pani, co jest powodem wykonanych badań: pogorszone samopoczucie, czy może historia rodzinna? Jeśli któreś z powyższych, być może za jakiś czas należałoby powtórzyć badania. W tej chwili wyniki, które Pani zacytowała, wyglądają na prawidłowe. Przyjmuje się, że TSH kobiety w wieku rozrodczym nie powinno przekraczać poziomu 2,5.

Jeśli chodzi o wyniki FT3 i FT4, można je ocenić jedynie znając zakres norm podany przez laboratorium – nie są zawsze takie same, zależą od kilku czynników, między innymi metody badawczej użytej przez dane laboratorium. Co do oznaczeń przeciwciał anty-TPO i anty-TG są w normie. Wykonuje się je w celu ustalenia, czy w organizmie toczy się autoimmunologiczny proces zapalny – w kontekście tarczycy chodzi o sprawdzenie, czy pacjent nie choruje na Hashimoto (przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy). Istnieje taka możliwość, że w początkowych stadiach choroby, nie widać jej jeszcze w wynikach badań tarczycowych.

Jeśli jednak doświadcza Pani objawów wskazujących na tarczycę lub ma wątpliwości, proponuję wizytę u lekarza endokrynologa – do niego należy ostateczna interpretacja Pani sytuacji zdrowotnej.

W artykułach poniżej znajdzie Pani kilka słów na temat problemów w funkcjonowaniu tarczycy:

https://portal.abczdrowie.pl/tsh-tyroksyna-badanie-tarczycy-wskazania-i-normy

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka\

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nadczynnosci-tarczycy-najczestsze-symptomy-przyczyny-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-sprawdz-czy-masz-te-objawy-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/chora-tarczyca-czyli-choroba-hashimoto

Pozdrawiam ciepło i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.