Co oznaczają wyniki badań tarczycy u 22-latka?

Witam, Czy mała tarczyca (ok 7.6ml) ze wzmożonymi przepływami u mężczyzny oraz spadkiem TSH z 4.01 do 2.5 w ciągu kilku miesięcy oraz aktualnymi wynikami: TSH-Trab - 1.56, Anty-TPO - 0.6, Anty-TG - 1.1, FT3 - 3.1 pg/ml, FT4 - 1.13 ng/dl może wskazywać na jej chorobę oraz objawy z nią związane?
MĘŻCZYZNA, 22 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Dziękuję za przesłane informacje i szczegółowe dane dotyczące wyników badań.

Rozmiar tarczycy może się różnić w zależności od wielu czynników, jednym z nich są indywidualne cechy organizmu. Dlatego, mała tarczyca, o której Pan wspomniał, nie musi automatycznie wskazywać na problem, jednakże pomiar ten razem ze wzmożonymi przepływami może sugerować zwiększoną aktywność gruczołu, a to z kolei może być związane z różnymi schorzeniami.

Spadek TSH z wartości 4.01 do 2.5, choć wciąż w granicach normy, jest dość znaczny w tak krótkim okresie czasu i świadczy o zmianach w działaniu gruczołu tarczowego. Wartości przeciwciał anty-TPO i anty-TG w normie są dobrym znakiem, gdyż ich podwyższone poziomy często wskazują na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jakim jest Hashimoto. Z kolei wyniki FT3 i FT4 również mieszczą się w normie, co jest dobrą wiadomością i wskazuje na to, że tarczyca w chwili obecnej prawidłowo wytwarza hormony.

Jednakże, biorąc pod uwagę wszystkie powyższe dane, nie można wykluczyć choroby tarczycy. Objawy związane z funkcjonowaniem tarczycy mogą być różnorodne i nie zawsze od razu widoczne w badaniach. Należy również pamiętać, że interpretacja wyników badań, zwłaszcza w kontekście tarczycy, wymaga kompleksowego podejścia, włączając w to szczegółowy wywiad medyczny, badanie fizykalne oraz ocenę wyników w dynamice. W związku z powyższym, zdecydowanie warto skonsultować te wyniki z endokrynologiem, który może zdecydować o dalszych krokach diagnostycznych lub ewentualnym leczeniu.

Zapraszam też do zgłębienia tematyki związanej z pracą tego organu:

- https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka

- https://portal.abczdrowie.pl/nadczynnosc-tarczycy

- https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-chorob-tarczycy

- https://portal.abczdrowie.pl/objawy-chorob-tarczycy

Zachęcam Pana do dalszego dbania o swoje zdrowie i poszukiwania odpowiedzi na pytania dotyczące stanu tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.