Co oznaczają te wyniki badań tarczycy u 36-latki?

Witam. Proszę o pomoc w zrozumieniu wyników. Z krwi: tsh 1.488 (0.350-4.940) FT3 3.06 ( 1.71-3.71) Ft4 0.97 ( 0.70- 1.48) AntyTPO 0.41 ( 0.00- 5.61) AntyTG 6.89 ( 0.00- 4.11) Opis usg: tarczyca położona prawidłowo, normoechogeniczna, o nieco wzmozonym ukrwieniu, o wymiarach płat prawy: 13x14x46mm. Płat lewy 12x12x43mm. Ciesn do 2mm. Zmiany ogniskowe; lewy płat, w części środkowej pojedyncza hypoechogeniczna zmiana ogniskowa o wym 2x3mm.
KOBIETA, 36 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Dziękuję za podzielenie się wynikami badań. Rozumiem, że chciałaby Pani uzyskać więcej informacji na temat interpretacji poszczególnych składowych.

Wyniki TSH (tyreotropina), FT3 (wolna trijodotyronina) oraz FT4 (wolna tyroksyna) mieszczą się w granicach normy, co wstępnie wskazuje na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, jeśli chodzi o ilość produkowanych hormonów. Jest to z pewnością dobra wiadomość, gdyż te trzy parametry są kluczowe w ocenie funkcji tego gruczołu - https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka.

Przeciwciała anty-TPO, które są markerem autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, również mieszczą się w zakresie normy. Jednakże, wartość przeciwciał anty-TG jest nieco podwyższona - to może wskazywać na pewien stopień aktywności autoimmunologicznej w obrębie tarczycy. Chociaż sam poziom nie jest znacząco wysoki, może być to sygnał do dalszej obserwacji.

Opis USG wskazuje na prawidłowe położenie tarczycy, jej normoechogeniczność (jednorodna struktura) oraz nieco wzmożone ukrwienie. Wymiary płatów tarczycy mieszczą się w granicach normy. Obecność pojedynczej hypoechogenicznej zmiany ogniskowej może wymagać dalszej diagnostyki, chociaż jej niewielkie rozmiary nie muszą oznaczać niczego niepokojącego. Zazwyczaj lekarze zalecają dla takich niewielkich zmian monitorowanie w czasie, a decyzja o ewentualnych dalszych krokach jest podejmowana w oparciu o ich dynamikę i charakter.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, ważne jest, aby omówić wyniki badań z lekarzem endokrynologiem, który może najlepiej zinterpretować je w kontekście Pani ogólnego stanu zdrowia, historii medycznej, potencjalnie przyjmowanych stałych leków oraz ewentualnych objawów. Lekarz może zdecydować, czy konieczne są dalsze badania, jak na przykład ponowne USG za jakiś czas lub biopsja cienkoigłowa zmiany ogniskowej, w celu dokładniejszej oceny jej charakteru.

Proszę czas dbać o swoje zdrowie, życzę dużo dobrego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.