Co oznacza wynik USG tarczycy u 44-latki?
Gruczoł tarczowy prawidłowej wielkości i echogenicznosci miąższu,jednorodny. Wymiary : 19x20x29 mam.z ogniskiem hipo w dolnej części płata o wym.9x6 mm.w części obwodowej ognisko normo z obwódką hipo o wym 5x 3 mm- zmiany unaczynione obwodowo. - kikut płata lewego 7x8x12 mam.- bez zmian ogniskowych ,prawidłowo unaczyniony - cieśń : nie poszerzona Węzły chłonne obustronnie niepowiększone

KOBIETA, 44 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badanie USG tarczycy. To bardzo ważna profilaktyka w kierunku wielu chorób tego ważnego gruczołu. Aby mieć pełen obraz badań, należałoby jeszcze rozszerzyć diagnostykę o badania krwi, między innymi określenie poziomu TSH, Ft3, Ft4 oraz przeciwciał przeciwtarczycowych anty – TPO oraz anty – Tg.
Nie wspomniała Pani, dlaczego zostało wykonane badanie, a także, czy cierpi na pewne choroby przewlekłe, w tym schorzenia autoimmunologiczne. To dość istotna informacja, gdyż przy niektórych przypadłościach, obraz tarczycy może się zmieniać.
Analizując wynik Pani badania obrazowego, można by stwierdzić, że uchwycono pojedyncze ogniska, mogące odpowiadać guzkom. Nie są to jednak znaczne wielkości, więc prawdopodobnie będą do dalszej obserwacji.
Zalecamy Pani konsultację z lekarzem laryngologiem, który w sposób dokładny oceni wynik badania ultrasonograficznego tarczycy. Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o ewentualnym dalszym postępowaniu.
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/usg-tarczycy
https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy