Jak mam rozumieć ten wynik USG tarczycy?

Witam proszę o pomoc otczytania usg Płat prawy o wym.18×17×54 obj 7.8.ml Płat lewy o wym. 18×17×48. Cieśń poszerzona do 8mm. Tarczyca prawidłowej wielkości niejednorodna normoechogeniczna wykazuję cechy nieznacznie wzmożonego unaczynienia na granicy prawego płata I cieśni dość dobrze odgraniczona hpoechogeniczna niejednorodna zmiana ogniskowa o wymiarach 19×7×28mm że skąpymi przepływami o charakterze mieszanym. Na granicy lewego płata I cieśni zmiana ogniskowa o podobnym charakterze I wym 10×5. W części centralnej lewego płata gładko obrysowana hipoechogeniczna zmiana ogniskowa o 10×4mm bez uchwytnych przepływów w PD. Ponadto w obu płatach obecne nieliczne zmiany lito-płynoweo śr. 2mn

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniała Pani, z jakiego powodu było wykonywane badanie USG tarczycy. Czy są stwierdzone pewne choroby współtowarzyszące, wymagające stałego leczenia? Istotne w tym wypadku byłyby stany zapalne oraz choroby autoimmunologiczne tarczycy.

Analizując przedstawiony wynik badania obrazowego gruczołu, można by stwierdzić, że doszło do obniżonej echogeniczności, co mogłoby wskazywać na toczący się proces zapalny w obrębie tarczycy. Dodatkowo zaobserwowane zmiany ogniskowe mogą świadczyć o występowaniu guzków lub torbieli w poszczególnych płatach tego narządu.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też zalecamy stacjonarną wizytę u lekarza endokrynologa. Specjalista po badaniu przedmiotowym oraz analizie wyniku badania zdecyduje o dalszym postępowaniu. Możliwe, że niezbędne będzie pobranie wycinka do badań histopatologicznych.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca

https://portal.abczdrowie.pl/usg-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.