Co oznacza ten wynik USG tarczycy u 43-latki?

USG tarczycy położona typowo, unaczynienie w normie. W lewym płacie niejednorodna hipoechogenna zmiana ogniskowa o mieszanym unaczynieniu 15,4*8,4*17.7mm. progresja wielkości zmiany w lewym płacie

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badanie obrazowe tarczycy. To bardzo istotna profilaktyka tego ważnego gruczołu, zwłaszcza wśród kobiet. Istotne jest również dopełnienie diagnostyki poprzez wykonanie badań z krwi, czyli poziomu TSH, Ft3, Ft4 oraz przeciwciał przeciwtarczycowych anty – TPO oraz anty- Tg. Mając taki komplet wyników, można określić ogólny stan oraz funkcjonowanie tarczycy, a także, czy nie występują pewne schorzenia, takie jak Hashimoto i niedoczynność tarczycy.

Analizując Pani wynik badania obrazowego, można by wywnioskować, że wystąpiła u Pani zmiana ogniskowa, mogąca odpowiadać guzkowi obrębie lewego płata tarczycy. Nie jest to prawdopodobnie zmiana znaczna, ale należałoby ją skonsultować z lekarzem endokrynologiem. Specjalista po dokładnym badaniu przedmiotowym i analizie Pani wyniku badania zdecyduje o dalszych czynnościach.

Możliwe, że zmiana ta będzie do dalszej kontroli i obserwacji.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie

https://zdrowie.parenting.pl/nadczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/usg-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.