Czy taki dyskomfort w okolicy szyi to coś poważnego?
Witam po USG tarczycy wynik jest następujący : Tarczyca powiększona o jednorodnej echogeniczności miąższu i prawidłowym unaczynieniu. Obustronnie dość liczne (8-10) hipoechogenne zmiany ogniskowej, największe w płacie prawym do 11mm , w lewym 12mm. Czuję dyskomfort w okręgu szyjki już od dłuższego czasu czy to coś poważnego?

KOBIETA, 53 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania szyi, w przypadku odczuwania pewnych dolegliwości. Badanie USG jest w stanie wykryć wszelkie nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu danego narządu.
Analizując przedstawiony wynik badania obrazowego oraz występujące u Pani objawy, można by stwierdzić, że pojawił się stan zapalny tarczycy wraz z licznymi i niewielkimi zmianami ogniskowymi. Prawdopodobnie mogłyby one odpowiadać guzkom.
Taki obraz tarczycy mógłby wskazywać na chorobę autoimmunologiczną tego gruczołu – Hashimoto. Jednakże, aby to potwierdzić, należałoby wykonać pełny panel tarczycowy, czyli określenie poziomu TSH, Ft3, Ft4, a także przeciwciał przeciwtarczycowych anty – TPO oraz anty – Tg.
Istotne są również dolegliwości dodatkowe. Wspomniała Pani, że odczuwa dyskomfort w szyi. Taki stan mógłby również świadczyć o podłożu zapalnym tarczycy.
Trudno jest ocenić dokładnie Pani stan zdrowia, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem endokrynologiem lub laryngologiem. Specjalista po analizie wyniku badania obrazowego będzie mógł wskazać dalsze kroki postępowania.
Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!