Czy taki dyskomfort w okolicy szyi to coś poważnego?

Witam po USG tarczycy wynik jest następujący : Tarczyca powiększona o jednorodnej echogeniczności miąższu i prawidłowym unaczynieniu. Obustronnie dość liczne (8-10) hipoechogenne zmiany ogniskowej, największe w płacie prawym do 11mm , w lewym 12mm. Czuję dyskomfort w okręgu szyjki już od dłuższego czasu czy to coś poważnego?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania szyi, w przypadku odczuwania pewnych dolegliwości. Badanie USG jest w stanie wykryć wszelkie nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu danego narządu.

Analizując przedstawiony wynik badania obrazowego oraz występujące u Pani objawy, można by stwierdzić, że pojawił się stan zapalny tarczycy wraz z licznymi i niewielkimi zmianami ogniskowymi. Prawdopodobnie mogłyby one odpowiadać guzkom.

Taki obraz tarczycy mógłby wskazywać na chorobę autoimmunologiczną tego gruczołu – Hashimoto. Jednakże, aby to potwierdzić, należałoby wykonać pełny panel tarczycowy, czyli określenie poziomu TSH, Ft3, Ft4, a także przeciwciał przeciwtarczycowych anty – TPO oraz anty – Tg.

Istotne są również dolegliwości dodatkowe. Wspomniała Pani, że odczuwa dyskomfort w szyi. Taki stan mógłby również świadczyć o podłożu zapalnym tarczycy.

Trudno jest ocenić dokładnie Pani stan zdrowia, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem endokrynologiem lub laryngologiem. Specjalista po analizie wyniku badania obrazowego będzie mógł wskazać dalsze kroki postępowania.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.