Czy celiakia wpływa na poziom anty -TG?

Choruję na celiakię, robiłam dzisiaj badania na przeciwciała przeciwtarczycowe Anty-TG wynik powyżej 300. Czy moja celiakia może mieć na to wpływ?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Obie choroby, czyli celiakia, jak i choroba Hashimoto mogą razem występować, i są od siebie zależne. Obie przypadłości bardzo często idą w parze i występują u wielu osób dorosłych.

Z przedstawionych informacji mogłoby wynikać, że cierpi Pani na chorobę autoimmunologiczną Hashimoto – chorobę zapalną tarczycy. Świadczyć o tym może podwyższony poziom przeciwciał przeciwtarczycowych anty- Tg.

Bardzo często zdarza się, że u osób chorych na celiakię, może wystąpić choroba Hashimoto. Przyczyną takiego stanu jest zazwyczaj gluten. Spowodowane jest to faktem, iż pokarmy zawierające to białko, mogą powodować toksyczną reakcję u osób, które cierpią na choroby autoimmunologiczne. Istotnym jest, że gluten może wpływać na wzrost przeciwciał przeciwtarczycowych i dochodzi do zaostrzenia stanu zapalnego tarczycy.

Uważa się, że nawet do 15% pacjentów z chorobą Hashimoto, może również chorować na celiakię. Natomiast powszechnie udowodniono, że ryzyko wystąpienia celiakii, u osób ze stanem zapalnym tarczycy jest 10 razy większe niż u zdrowych osób.

W razie wątpliwości zalecamy konsultację z lekarzem endokrynologiem, który dokładnie oceni ryzyko choroby autoimmunologicznej Hashimoto razem z celiakią.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-gluten

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.