Spirulina, chlorella, acerola a spadek przeciwciał anty-tg

Witam, zwracam się do Państwa z pytaniem o to, czy preparat zielarski "Spirulina, chlorella, acerola" mógł mieć wpływ na spadek przeciwciał anty-tg z 1300 do 100 przy 3 miesięcznej suplementacji? Na czas tej suplementacji odstawiłam przepisany mi Letrox 50 przez wzgląd na coraz to większe problemy z oddychaniem. Czy algi, brunatnice, kelp, bursztyn można stosować przy chorobie Hashimoto i czy pokarmy typu gluten, nabiał, mogą pogarszać leczenie?
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Dr Jacek Radwański
Dr Jacek Radwański Dietetyk, Warszawa
22 poziom zaufania

Pojawienie się przeciwciał niekoniecznie związane jest z chorobą autoimmunologiczną. Może być spowodowane stanem zapalnym gruczołu. W celu wykluczenia poważniejszej choroby należy oznaczyć poziom tyreoglobuliny, która wraz z poziomem przeciwciał stanowi marker. Wyniki powinien zinterpretować lekarz. Wymienione przez panią suplementy to głownie chlorofil i witamina C. Obydwa składniki są niezwykle efektywnymi czynnikami przeciwzapalnymi, więc w pani przypadku zapewne chodziło o stan zapalny gruczołu tarczycy. Nie należy jednak zapominać o cyklicznej kontroli lekarskiej:)

Amelia Świsłowska
Amelia Świsłowska Dietetyk, Żukowo
52 poziom zaufania

Jeśli mówimy o autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy (Hashimoto) to odpowiem tak:

Wszystko może mieć wpływ. I suplement oczywiście też.
Szkopuł jest tylko taki, że anty-tg nie jest wskaźnikiem postępu choroby czy też wyzdrowienia. Jedynie na samym początku zostaje oznaczone w diagnostyce Hashimoto.

No i teraz zagwozdka: nie sądzę, żeby odstawienie leku doradził Pani lekarz. Więc albo się Pani stosuje do zaleceń specjalisty i do niego się udaje w chwilach zwątpienia (problemy z oddychaniem), albo próbuje Pani medycyny alternatywnej, bo to już nie jest dietetyka.

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty