Wynik anty-TPO i anty-TG

Witam. moj wynik antyTpo to 1000 i anty-Tg13 moja mama ma juz guzy na obu płatach tarczycy a tata guz wielkosci 6cm -szybka operacja.mam pytanie czy u mnie tez moga wystapic guzy za jakis czas?i co znaczy ze tarczyca zmiejsza sie zanika?
ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Powinna Pani oznaczyć także poziom TSH.
Tak wysokie miano przeciwciciał anty-TPO wskazuje na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, tzw. chorobę Hashimoto.
Oznacza to że organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała, które powodują zanik własnej tarczycy doprowadzając do jej niedoczynności lub nieczynności hormonalnej.
Choroba ma udowodnioną predyspozycję genetyczną, co oznacza, że jeśli Pani rodzice chorują, ryzyko zachorowania jest znacznie wyższe dla Pani niż w przeciętnej populacji dla "statystycznego Kowalskiego".
Na podstawie wyniku badań TSH powinno zostać niezwłocznie rozpoczęcie leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub endokrynologiem.

Wynik TPO świadczy o jakimś stanie zapalnym w zakresie tarczycy (być może przewlekłym limfocytarnym czyli typu Hashimoto). W przypadku takiego zapalenia dochodzi do zmniejszania się i zanikania tarczycy, która ulega uszkodzeniu przez proces zapalny. Proszę z tym wynikiem skonsultować się bezpośrednio z endokrynologiem.