Podwyższony poziom anty TG - czy to naprawdę rak?

Mam 46 lat, jestem diagnostą laboratoryjnym po usunięciu całkowitym tarczycy i 38 węzłów chłonnych, w których aż 34 HP wyszedł pozytywny. Diagnoza - rak brodawkowaty. Do tej pory czułam się dobrze. Wyniki TSH utrzymywałam w granicach 0,1-0,4 nIU/ml, TG-1,11ng/ml, antyTG-0,15 - to w X.2012 r. Ostatnie badania z 06.03.2013 = TG - 10,82 zaś P/ciała - 9,87. Jodochwytność (scyntygrafia) nic nie wykazała, RTG płuc - czysto, USG - czysto.

Lekarz powiedział, że gdyby nie te wyniki TG i anty-TG, to uważałby wyniki za idealne, a tak nie umie tego zdiagnozować. Leczę się w Gliwicach w ON. Na kwiecień mam tomografię. Myślę o PET. Co mam zrobić z tym fantem? Boże, mam 3 dzieci, wszystkie się uczą i są na moim utrzymaniu. Jestem przerażona i porażona sytuacją. Pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie, badania przeciwciał przeciwtarczycowych stosuje się przede wszystkim w celu diagnozy chorób, takich jak autoimmunologiczne schorzenia tarczycy oraz wszelkie stany zapalne tego gruczołu. Wyróżniamy trzy typy przeciwciał anty-TG, których obecność może świadczyć o różnych chorobach gruczołu tarczowego. Badanie przeciwciał anty-TG wykonywane jest, gdy pojawiają się objawy, które związane są z takimi schorzeniami jak nadczynność tarczycy czy niedoczynność tarczycy. Przeciwciała przeciwtarczycowe pomocne są w diagnozowaniu chorób tarczycy, takich jak choroba Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa czy rak tarczycy. Konieczna będzie w tym przypadku wizyta u endokrynologa.

Poziom anty TG jest podwyższony jednak nie można bezwzględnie przesądzać o rozpoznaniu. Dla ostatecznego ustalenia przyczyny zalecałbym wykonanie badań anty TPO. Myślę jednak, iż wizyta u lekarza może rozwiać Pani wątpliwości. Obecnie trudno mi postawić jakąkolwiek diagnozę ze względu na brak kompletnych danych. Odnosząc się do raka brodawkowatego to obserwuje się najczęściej spośród nowotworów złośliwych tarczycy. Ten typ raka tarczycy stanowi około 60% nowotworów tego narządu i jest uważany za najłagodniejszą jego postać. Cechuje się łagodnym przebiegiem klinicznym i powolnym wzrostem. Występuje w młodym wieku, dwukrotnie częściej u kobiet.

Raki brodawkowate są zazwyczaj wieloogniskowe (w około 30%). Dają przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych. Rzadko przekraczają torebkę gruczołu tarczowego. Rak brodawkowaty może przebiegać bezobjawowo lub jako postać raka utajonego, wykrywanego przypadkowo w badaniu usuniętego gruczołu z powodu wola. Rak o średnicy < 1 cm określany jest jako mikrorak tarczycy. Reasumując podstawowym, pierwotnym sposobem leczenia zróżnicowanego raka tarczycy jest leczenie chirurgiczne. Zalecane jest całkowite wycięcie tarczycy w każdym przypadku raka zróżnicowanego (czyli takie jakie zostało zastosowane), poza rakiem brodawkowatym mniejszym niż 1 cm, gdzie można ograniczyć zakres zabiegu operacyjnego w zakresie tarczycy do wycięcia płata z guzem oraz cieśni (węziny) tarczycy.

Warunkiem wykonania zabiegu jest pozostawienie nieuszkodzonych przytarczyc i nerwów krtaniowych wstecznych po obu stronach. Za kryterium wykonania radykalnego wycięcia tarczycy przyjmuje się pozostawienie miąższu gruczołu tarczowego nie przekraczającego 1 cm3, zaś jodochwytność po 24 godzinach w warunkach stymulacji endogennym TSH nie przekracza 20%. Proszę pozostać pod kontrolą onkologa lub wspomnianego wcześniej endokrynologa.