Czy ten guzek może mieć podłoże nowotworowe?

Proszę i interpretacje... Tarczyca nie powiększona, normoechogeniczna. Lewy płat i cieśń tarczycy bez zmian ogniskowych. W biegunie górnym prawego płata widoczne ognisko chipoechogeniczne o wym 14×16mm o toczka halo oraz cechami perfuzji. Dodam że wyniki te są sprzed 7 lat guzek jest nie ruchomy i w niczym mi się przeszkadza, zlecono mi biopsje. czy to musi być rak?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze swoim stanem zdrowia.

W pierwszej kolejności, zalecamy Pani konsultację z lekarzem endokrynologiem lub chirurgiem, który zdecyduje o ponownej diagnostyce obrazowej. Prawdopodobnie powinna Pani powtórzyć badanie USG tarczycy, żeby mieć aktualny obraz. Poprzedni wynik badania może już być nieaktualny.

Natomiast na podstawie wskazanego opisu ostatniego badania obrazowego, można by stwierdzić, że wystąpił guzek w płacie prawym tarczycy. Wielkość tej zmiany nie jest znaczna i na pewno powinna być do dalszej obserwacji i kontroli. Odnośnie przeprowadzenia biopsji, powinna być ona zlecona wyłącznie przez lekarza specjalistę, biorąc pod uwagę wielkość i charakter zmiany zaobserwowanej podczas badania ultrasonograficznego.

Dodatkowo zalecamy Pani wykonać badania hormonów tarczycy: TSH, Ft3 i Ft4, a także przeciwciała przeciwtarczycowe: anty – TPO oraz anty – Tg.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie

https://zdrowie.parenting.pl/zle-pracujaca-tarczyca-zobacz-jakie-daje-objawy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.