Co oznacza taki obraz badania tarczycy u 38-latki?

Witam miałam robione USG tarczycy. W wyniku napisano że w części srodkowo-dolnej LPT ognisko dyskretnie hypoechogenne lito-plynowe ok 20x4x9 mam z miernym obwodowo-centralnym przepływem naczyniowym w pD. Miąższ tarczycy prawidłowej echgenicznosci i ukrwienia. Pozostały miąższ tarczycy w normie. Co to oznacza? Czy powinnam zrobić biopsję?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pani profilaktycznie badania obrazowe tarczycy. To bardzo ważne, żeby określić prawidłowe funkcjonowanie tego gruczołu. W połączeniu z badaniami hormonów tarczycy, można by uzyskać pełny obraz i aktualny stan tarczycy.

Nie napisała Pani, czy choruje na jakieś choroby przewlekłe, a także, czy przyjmowane są na stałe pewne leki.

Analizując Pani wyniki badania obrazowego, można by stwierdzić, że wyodrębniono pojedynczą zmianę, która może odpowiadać torbieli lub guzowi litemu. Prawdopodobnie jest to zmiana łagodna, która będzie wymagała dalszej kontroli i obserwacji. Jedynie lekarz endokrynolog może w tym wypadku ocenić, jakie powinno być dalsze postępowanie i ewentualny sposób leczenia.

Biopsja wykrytej zmiany w obrębie tarczycy wykonywana jest w przypadku, kiedy nie można jednoznacznie określić jej charakteru oraz rodzaju, a także ma nietypowy kształt i wielkość.

Z racji odległości, trudno jest określić dokładnie charakter i rodzaj zmiany w płacie tarczycy, zalecamy, więc zatem konsultację z lekarzem endokrynologiem, który zdecyduje o dalszej diagnostyce.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/biopsja-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/operacja-tarczycy-czym-jest-tarczyca-wskazania-do-operacji-przebieg-operacji-powiklania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.