Jak ocenić te wyniki badań tarczycy u 51-latki?

Witam stwierdzony u mnie guzek na lewym placie tarczycy o wymiarach 9.3x6.3x10.3 hypoechogenny lity o mieszanym typie ukrwienia. Bez innych zmian w tarczycy . Wyniki badan tsh 4.9409 ( 0.3500 do 4.9400) Ft3 2.96 (1.71 -3.71)Ft4 0.90 ( 0.70 -1.48) anty tpo 566.63 ( 0.0o -5.61 ) co to oznacza jaki to jest guzek.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pani badania kontrolne tarczycy, aby sprawdzić stan funkcjonowania tego gruczołu, a także, czy nie występuje pewien stan zapalny.

Nie napisała Pani, czy aktualnie występują jakieś niepokojące objawy, a także czy przyjmowane są pewne leki na stałe. To dość istotne informacje, gdyż wiele czynników wpływa na ogólny stan tarczycy.

Na podstawie przeprowadzonych wyników badań hormonów tarczycy oraz przeciwciał przeciwtarczycowych, można by wywnioskować, że zarówno poziom TSH oraz anty – TPO został przekroczony. Świadczyć to mogłoby o chorobie Hashimoto, czyli autoimmunologicznej chorobie zapalnej tarczycy wraz z występująca niedoczynnością tego gruczołu. Natomiast wykryty podczas badania obrazowego USG tarczycy – guzek, prawdopodobnie jest zmianą łagodną, często obecną podczas stanu zapalnego tarczycy.

Głównymi objawami, które mogą występować przy takim schorzeniu są między innymi: problemy z masą ciała, suchość skóry, senność, zmęczenie, wypadanie włosów, niższe ciśnienie krwi oraz nieregularne miesiączki.

Zalecamy Pani, aby skontaktować się z lekarzem endokrynologiem, który zdecyduje o dalszym postępowaniu. Specjalista zdecyduje o właściwym leczeniu i badaniach kontrolnych.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto-czym-jest-objawy

https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.