Jak ocenić wynik badania tarczycy u 32-latki?
Witam, byłam na badaniu USG wynik badania: Gruczoł niepowiększony , o wymiarach : cieśń 3mm, prawy płat 17x15x40mm, lewy płat 18x14x40mm. W obu płatach pojedyczne,drobne bezechowe ogniska śr. do 3mm, o cechach torbieli-print. Pozostały miąższ gruczołu jednorodny, normoechogeniczny, bez zmian ogniskowych litych. Również robiłam badania krwii TSH,FT3,FT4 wyniki są prawidłowe. Czy może ktoś mi doradzić skoro robiłam USG i wykryto torbiele,a wynik Krwii jest prawidłowy to jak mam to odebrać?. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badanie tarczycy. Nie wspomniała Pani jednak, z jakiego powodu było wykonane badanie USG, a także, czy występują obecnie takie dolegliwości, jak: zmęczenie, senność, osłabienie organizmu, zaburzenia miesiączkowania, czy suchość skóry.
Na podstawie wskazanych wyników badań można by stwierdzić, że w badaniu obrazowym wyodrębniono pojedyncze skupiska zmian ogniskowych, mogących odpowiadać torbielom. Stan ten może być do dalszej obserwacji oraz kontroli w wyznaczonym odpowiednio czasie. W przypadku prawidłowych hormonów tarczycy nie będzie prawdopodobnie wymagane leczenie.
Zalecamy Pani w razie wszelkich wątpliwości stacjonarną konsultację z lekarzem endokrynologiem, który po analizie dotychczasowych badań będzie mógł podjąć decyzję o dalszych krokach postępowania.
Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy
https://portal.abczdrowie.pl/chora-tarczyca
https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie