Jak ocenić wynik badania tarczycy u 34-latki?

Proszę o interpretację badania usg tarczycy. Od ponad 10 lat leczę się na niedoczynność. "Tarczyca nieduża, miąższ normoechogeniczny, nieco niejednorodny, z małymi zmianami ogniskowymi. Obrys gładki. Płat prawy: 51 x 11 x 13 mm W cz.środkowej słabo odgraniczona zmiana lekko hipoechogeniczna 5.5 mm Płat lewy: 50 x 13 x 14 mm W cz.środkowej zmiana torbielowato-lita 6,5 x 5 mm W biegunie dolnym zmiana lekko hipoechogeniczna 5 mm Poza tym obustronnie pojedyncze, bardzo drobne <4 mm zmiany lekko hipoechogeniczne. Okoliczne węzły chłonne niezmienione". Są podstawy do niepokoju, podejrzeń złośliwych zmian? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania tarczycy, zwłaszcza, że leczy się Pani na niedoczynność. To istotna ocena stanu funkcjonowania tego gruczołu.

Analizując wynik badania obrazowego tarczycy, można by stwierdzić, że wystąpiły nieznacznej wielkości zmiany ogniskowe, mogące odpowiadać guzkom. Przyczyn ich powstania może być wiele, ale najczęściej rozwijają się pod wpływem zaburzeń hormonalnych oraz niewłaściwej pracy tarczycy.

Przy niedoczynności tarczycy mogą często tworzyć się zmiany hipoechogeniczne lub torbielowate. Bardzo ważne jest, aby obecny wynik skonsultować u lekarza endokrynologa. Tylko specjalista może zdecydować o dalszym postępowaniu oraz ewentualnej dodatkowej diagnostyce.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-niedoczynnosci-tarczycy-spiaczka-hipometaboliczna-depresja-niedoczynnosc-tarczycy-u-plodu

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.