Co takiego może oznaczać ten guzek?

Dzień dobry. Wyczułam na tzw. trójkącie podżuchwowym/podbródkowym guzka, nad krtanią, na samym środku. Jest twardy, nie boli, nie porusza się, jest wielkości około dwóch centymetrów. Co to może być? Czuję go bezproblemowo, lecz widać go tylko gdy uniosę głowę do góry i przycisnę język do podniebienia.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany z aktualnym stanem zdrowia. Każda nowa zmiana może budzić pewien niepokój oraz lęk. Prawidłowo również, że zwraca Pani uwagę na wszelkie zmiany wcześniej niewystępujące.

Nie napisała Pani, czy obecne są jakieś dolegliwości, między innymi: ból gardła, szyi, dyskomfort przy połykaniu, czy przewlekła chrypka.

Aby móc poznać charakter takiej zmiany, należałoby wykonać pewne badania, aby wykluczyć lub potwierdzić konkretną przypadłość. Wskazane byłoby wykonanie USG szyi wraz z pełną morfologią, TSH, CRP oraz OB. Mając wynik badania obrazowego, można wtedy wywnioskować, z czym ma się do czynienia.

Prawdopodobnie jest to niewielka zmiana związana z tarczycą lub powiększony węzeł chłonny znajdujący się w obrębie szyi.

Ze względu na odległość, trudno jest ocenić Pani aktualną sytuację zdrowotną. Zalecamy zatem konsultację z lekarzem internistą lub laryngologiem. Specjalista po dokładnym badaniu przedmiotowym będzie mógł wskazać przyczynę takiego stanu oraz zdecydować o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.