Jakie jest postępowanie przy takim poziomie TSH?

Mam 22 lata. Moje tsh wynosi 3,5. Mam wszystkie objawy niedoczynności tarczycy - wypadanie włosów, zaburzenia miesiączkowania, senność, zmęczenie, prztyłam ostatnio. Endokrynolog nie podjął żadnego leczenia. Jakie powinno być dalsze postępowanie? Dodam, że FT3 i FT4 mieści się w normie.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Poziom TSH (hormon tyreotropowy) oznacza się w sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie, że dana osoba ma problemy zdrowotne o podłożu endokrynologicznym. Jest to bardzo czułe badanie – pozwala na wykrycie zaburzeń w pracy tarczycy już wtedy, gdy choroba jeszcze nie daje wyraźniejszych objawów. Często jednak pacjent otrzymuje skierowanie na to badanie, gdy w wywiadzie występują symptomy sugerujące niedoczynność lub nadczynność gruczołu tarczowego. W przypadku niedoczynności będą to: słaba tolerancja niskich temperatur, przybieranie na wadze, nadmierne wypadanie włosów, sucha skóra (głównie na łokciach i kolanach), zaparcia, przybieranie na wadze, nieregularne miesiączkowanie.

Normy TSH różnicuje się w zależności od kategorii badanej osoby. Wynik powinien być rozpatrywany w kontekście wieku pacjenta, płci, wagi, dolegliwości, planów rozrodczych oraz wartości pozostałych hormonów tarczycy. Istotne może być również oznaczenie poziomu przeciwciał antyTPO, ewentualnie aTG.

Ponieważ należy powiązać ze sobą wiele zmiennych, diagnostyki powinien dokonać doświadczony specjalista endokrynolog, w oparciu o wywiad i historię chorób pacjenta.

Zgodnie z zaleceniami Konsultanta Krajowego z dziedziny endokrynologii, jako górna granica normy sugerowane jest TSH na poziomie 3. Ponadto, najbardziej wymagające ograniczenia stosuje się w przypadku kobiet w wieku rozrodczym. Sugeruje się, by wówczas TSH utrzymywało się poniżej 2,5, a u kobiet planujących ciążę nawet mniej niż 2 (optymalnie około 1,5).

Zatem, sugeruję ponowienie konsultacji z lekarzem endokrynologiem.

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiej diagnozy i doboru odpowiedniego leczenia.

Zachęcam również do lektury artykułów na temat niedoczynności tarczycy na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/subkliniczna-niedoczynnosc-tarczycy-a-choroba-hashimoto

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.