Jaką dawkę Euthyroxu mam przyjmować mając 44-lata?

Witam. Ostatnie TSH 3,47 IU/L , T4-146 nmol/L, T3-1,29 nmol/L. Dawkowanie codziennie 125 mg Euthyrox. Lekarz nie zmienia dawki mimo że włosy wypadają mi garściami i przytyłam ponad 4kg. Jaką dawkę powinnam przyjmować? Bardzo proszę o konkretną odp. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Podstawowym badaniem w diagnostyce chorób tarczycy jest oznaczenie poziomu TSH. Hormon tyreotropowy produkowany jest przez przysadkę i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4) na zasadzie zwrotnego sprzężenia. Normy dla tyreotropiny są różne i zależą od wieku i płci pacjenta. Wyniki należy interpretować w powiązaniu z wartościami pozostałych hormonów tarczycy, a także wagą pacjenta, jego dolegliwości, ewentualną obecnością przeciwciał. Na stężenie TSH wpływają też przyjmowane leki.

W związku z powyższym, nie jest możliwe określenie potrzebnej dawki leku na podstawie krótkiego opisu i na odległość. Taką decyzję może podjąć jedynie prowadzący Panią lekarz endokrynolog, w oparciu o wywiad dotyczący całkowitego stanu Pani zdrowia. Być może pomocne byłoby również oznaczenie poziomu przeciwciał anty-TPO i anty-TG – badanie to pozwala wykryć, czy przyczyną niedobory hormonów nie jest autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, inaczej choroba Hashimoto. Dla pełnego obrazu sytuacji potrzebna będzie również morfologia i poziom żelaza oraz ferrytyny. Może być celowe wykonanie USG tarczycy.

Istotnie, nadmierne wypadanie włosów, jak i przybieranie na wadze to mogą być objawy niedoczynności tarczycy, a więc niedoboru hormonów tarczycowych w organizmie. Niestety, nic nie napisała Pani o tym, jak długo przyjmuje Pani 125mg Euthyroxu. Organizm nasyca się hormonami podczas suplementacji po około 4 tygodniach od rozpoczęcia przyjmowania określonej dawki.

Hormony tarczycy są ważne dla rozwoju i utrzymania mieszków włosowych. Dlatego zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy może skutkować wypadaniem włosów. Przywrócenie równowagi hormonalnej powinno wpłynąć na zahamowanie utraty włosów, jednak jest to proces długotrwały. Zanim leki zaczną stymulować ich odrastanie może minąć nawet kilka miesięcy. Ponadto do wypadania włosów może prowadzić również niski poziom ferrytyny oraz niedobory żywieniowe. Na metabolizm włosów wpływają: kompleks witaminy B, cynk, miedź, żelazo, witamina A, C i E.

Zachęcam Panią do samoedukacji w tematyce chorób tarczycy, gdyż jest to schorzenie, które towarzyszyć będzie Pani prawdopodobnie wiele lat. Zapraszam do lektury artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/chora-tarczyca-czyli-choroba-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/lewotyroksyna.

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.