Poziom hormonów tarczycy a stosowanie Euthyroxu

Witam,3 miesiące temu endokrynolog przepisał mi EuthyroxN25 na podstawie TSH 5,220(norma 0,270-4,200), reszta(FT3,FT4,anty-TPO i TG norma),brak objawów-siostra ma Hashimoto.10.11.15r w innym mieście zlecono badania-TSH 3,234(0,55-4,00),FT34,63(od4,7).28.12 w 1miejscu ponowiłam badanie żeby było aktualne-TSH7,160.Od kiedy biorę tabletki gorzej się czuję-jestem senna,zmęczona,włosy wypadają,pojawił się węzeł chłonny.Obawiam się, że zostanie mi zwiększona dawka. Co może być przyczyną takiego skoku?

Dzień dobry,

Jeśli TSH wzrosło Pani do 7, to z pewnością będzie potrzebne zwiększenie dawki leku celem poprawy Pani samopoczucia. Niewykluczone, że we krwi pojawiły się przeciwciała (ma Pani obciążający wywiad rodzinny w kierunku choroby Hashimoto), proszę powtórzyć oznaczenie przeciwciał. Warto również ocenić tarczycę w usg oraz oznaczyć stężenie ferrytyny. Jej zbyt niski poziom < 40 (aczkolwiek jeszcze w normie)może dodatkowo nasilać wypadanie włosów.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz