Czy ta choroba tarczycy ma wpływ na ciążę?
Witam, jestem w 14 tygodniu ciąży. Mam obniżone TSH (0,038) i typowe objawy złe funkcjonującej tarczycy - nerwowość, wypadanie włosów, utrata wagi, brak koncentracji, senność. Wczoraj Pani endokrynolog zrobiła mi badanie usg i zasugerowała zrobienie przeciwciał, ponieważ na usg widzi stan zapalny. Czy to może być choroba Hashimoto? Bardzo się tego obawiam... Jak ona może wpłynąć na ciąże ?

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
Pani objawy oraz poziom TSH mogą wskazywać na nadczynność tarczycy, natomiast faktycznie należy wykonać kolejne badania, by to potwierdzić lub wykluczyć. Więcej pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/nadczynnosc-tarczycy.
Nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy powinny wykazać badania na oznaczenie poziomu fT3 i fT4, zaś by zdiagnozować Hashimoto konieczne jest sprawdzenie przeciwciał anty-TPO-Ab, a także przeciwciała antytyreoglobulinowe (anty-TgAb), jak również przeciwciała przeciw receptorom TSH (przeciwciała TRAb). Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto. Dodatkowo, w dalszej kolejności, warto wykonać USG tarczycy.
Jeśli chodzi o zagrożenia płynące ze strony chorób tarczycy podczas ciąży, to nie tylko Hashimoto, ale także niedoczynność oraz nadczynność są niebezpieczne i grożą powikłaniami, w tym poronieniem czy przedwczesnym porodem. Dlatego kontrolowanie poziomu hormonów gruczołu tarczowego jest bardzo istotne. Jeśli hipoteza o nadczynności zostanie potwierdzona, będzie Pani musiała przyjmować lewotyroksynę oraz regularnie badać poziom TSH tak, aby dobrać odpowiednią dawkę syntetycznego hormonu.
Więcej o chorobach tarczycy pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-chorob-tarczycy.