Czy ta choroba tarczycy ma wpływ na ciążę?

Witam, jestem w 14 tygodniu ciąży. Mam obniżone TSH (0,038) i typowe objawy złe funkcjonującej tarczycy - nerwowość, wypadanie włosów, utrata wagi, brak koncentracji, senność. Wczoraj Pani endokrynolog zrobiła mi badanie usg i zasugerowała zrobienie przeciwciał, ponieważ na usg widzi stan zapalny. Czy to może być choroba Hashimoto? Bardzo się tego obawiam... Jak ona może wpłynąć na ciąże ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Pani objawy oraz poziom TSH mogą wskazywać na nadczynność tarczycy, natomiast faktycznie należy wykonać kolejne badania, by to potwierdzić lub wykluczyć. Więcej pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/nadczynnosc-tarczycy.

Nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy powinny wykazać badania na oznaczenie poziomu fT3 i fT4, zaś by zdiagnozować Hashimoto konieczne jest sprawdzenie przeciwciał anty-TPO-Ab, a także przeciwciała antytyreoglobulinowe (anty-TgAb), jak również przeciwciała przeciw receptorom TSH (przeciwciała TRAb). Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto. Dodatkowo, w dalszej kolejności, warto wykonać USG tarczycy.

Jeśli chodzi o zagrożenia płynące ze strony chorób tarczycy podczas ciąży, to nie tylko Hashimoto, ale także niedoczynność oraz nadczynność są niebezpieczne i grożą powikłaniami, w tym poronieniem czy przedwczesnym porodem. Dlatego kontrolowanie poziomu hormonów gruczołu tarczowego jest bardzo istotne. Jeśli hipoteza o nadczynności zostanie potwierdzona, będzie Pani musiała przyjmować lewotyroksynę oraz regularnie badać poziom TSH tak, aby dobrać odpowiednią dawkę syntetycznego hormonu.

Więcej o chorobach tarczycy pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-chorob-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.