Niedoczynność tarczycy - jakie badania wykonać?

Witam, jestem 22-letnią kobietą. 2 lata temu wykryto u mnie niedoczynność tarczycy. Pierwsze wyniki TSH to 5.55, później, podczas półrocznego oczekiwania na wizytę u endokrynologa, wzrosło do 9. Obecnie przyjmuję E*** 100. Ostatnie badania wykonywałam w kwietniu tego roku - TSH 2.1. Moje pytanie dotyczy badań, które powinnam przejść. Po dostaniu się w ręce specjalisty miałam wykonane USG, po którym pani doktor wykryła Hashimoto i to tyle. Na moją prośbę o skierowanie na bardziej szczegółowe badania spotkałam się z odmową. Proszę mi powiedzieć, czy powinnam mieć wykonane FT3, FT4 oraz inne badania związane z niedoczynnością i Hashimoto? Martwi mnie kontrolowanie jedynie TSH. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Szanowna Pani,

proces diagnostyczny rozpoznania w kierunku niedoczynności tarczycy przebiega zwykle czteroetapowo. Podstawowym badaniem jest poziom TSH. Jeżeli wyniki przekraczają przyjęte normy, zaleca się wykonanie FT3 i FT4. Kolejnym krokiem jest badanie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowym, okreslanych jako anty-TPO. Uzysując znacznie przekraczający normę wynik przeciciała, rozpoznaje się chorobę Hashimoto, czyli niedoczynność taczycy na tle autoimmunologicznym. Badanie USG tarczycy jest równiez konieczne, aby stwierdzić, czy nie ma guzków w obrębie gruczołu tarczowego. Po tak przeprowadzonej diagnostyce, zależnie od wyników włącza się lub nie, odpowiednie leczenie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

PCOS czy niedoczynność tarczycy - jakie badania powinnam wykonać?

Witam, dużo czytałam w internecie na temat swoich objawów. Od jakiegoś czasu jestem senna, nic mi się nie chce. Mam przerzedzone włosy, wypadało mi sporo. Wiem, że może być to niedoczynność tarczycy. Ale boję się, że mogło mnie też dopaść PCOS, jestem szczupła, ale mam dosyć duży brzuch już od jakiego czasu mam też krosty tzn. wągry na plecach i twarzy mam częste bóle pleców a czytałam, że mogą być to objawy PCOS. Jakie badania powinnam zrobić, żeby potwierdzić te choroby lub wykluczyć?
ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy serdecznie!

Zaobserwowane przez Panią objawy rzeczywiście wymagają diagnostyki. Proszę jej jednak nie ograniczać do weryfikacji czy jest to niedoczynność tarczycy czy PCOS. Opisane przez Panią objawy są bowiem bardzo niespecyficzne i zdecydowanie mogą świadczyć zarówno o wymienionych chorzeniach, jak i wielu innych.
Po pierwsze powinna zatem skierować się Pani do lekarza pierwszego kontaktu, który zbierze wywiad, zbada Panią i zleci badania dodatkowe (morfologia, OB, elektrolity, analiza moczu, TSH, glikemia). Dopiero analiza tych badań pozwoli ocenić potencjalną przyczynę lub wskazać właściwe tory dalszej diagnostyki i skierować Panią do odpowiedniego specjalisty.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy niedoczynność tarczycy może być wskazówką do wykonania badań prenatalnych?

Witam!
Od kilku lat leczę się na niedoczynność tarczycy. Obecnie jestem w 7 tygodniu ciąży. Jestem pod stałą opieką ginekologa i endokrynologa. W ciąży została mi zwiększona dawka dotychczasowego hormonu oraz dodatkowo muszę brać jod. Słyszałam, że niedoczynność może spowodować wady rozwojowe u dziecka. Czy w takim razie jest to wskazówka, aby lekarz zlecił mi badania prenatalne?

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy serdecznie!

Zasadność wykonania badań prenatalnych powinien ocenić lekarz prowadzący ciążę. Niedoczynność tarczycy nie jest ewidentnym wskazaniem do wykonania takich badań. Z opisu wynika, iż jest Pani pod stałą opieką specjalistów. Dobrze leczona niedoczynność tarczycy nie powinna być przyczyną powstania wad płodu. Ważne jest, aby regularnie się kontrolować i modyfikować dawki leków w zależności od etapów ciąży.
Jeśli lekarz nie widzi wskazań do wykonania badań prenatalnych można wykonać je prywatnie, lecz wtedy nie są refundowane. Niektóre badania prenatalne, szczególnie inwazyjne, mogą nieść za sobą ryzyko powikłań.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty