Jakie znaczenie ma badanie a-TPO w zapaleniu tarczycy?

Witam. Robiłam badanie USG tarczycy, wyszło mi, że mam zapalenie. Do tego zrobiłam badanie krwi a-TPO w którym wyszło mi 620,5. Moje pytanie - czego mogę się obawiać i czy wynik jest prawidłowy czy nie?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Wysokie miano  przeciwciał skierowanych przeciwko preoksydazie tarczycowej - a-TPO przekraczające kilkaset jednostek jest charakterystyczne dla limfocytarnego zapalenia tarczycy zwanego chorobą Hashimoto. Badanie to ma ograniczone znacznie kliniczne, ma ono jedynie ostatecznie potwierdzić lub wykluczyć to schorznie, a jego wynik nie ma wpływu na na dalsze postępowanie lecznicze.

Decydujący w rozpoznaniu zapalenia tarczycy jest charakterystyczny obraz gruczołu tarczowego w badaniu USG. Ważne jest  równiez okresowe oznaczenie TSH i wolnych hormonów tarczycy FT3 i FT4, gdyż choroba Hashimoto często prowadzi do zaburzeń hormonalnych tarczycy - początkowo może pojawiać się nadczynność, która po pewnym czasie przechodzi w niedoczynność gruczołu. Nie istnieje leczenie przyczynowe tego schorzenia, leczy się tylko zaburzenia hormonalne.