Obecność przeciwciał anty TPO

Chciałam się dowiedzieć co oznacza obecnosć przeciwciał anty TPO, zrobiłam to badanie bo miałam objawy choroby tarczycy zmęczenie,zimne kończyny bóle i ściskania głowy ,suchość skóry , łuszcząca sie skóra na łokciach , łupież na skóze głowy, przerzedzone suche włosy czy biorąc pod uwagę objawy i obecność tych przeciwciał we krwi można stwierdzić jakąś inną chorobę?bo czytałam że tak, że w ogóle nie powinno być tych przeciwciał we krwi mój wynik to 5,39 IU/ml

Witam,

Przeciwciala aTPO sa charakterystyczne dla autoimmunologicznego zapalenia tarczycy (choroba Hashimoto). Jak kazdy wynik laboratoryjny nalezy go rozpatrywac caloksztaltu obrazu klinicznego i pozostalych badan okreslajacych funkcje tarczycy - TSH, fT3, fT4. Warto oprocz a/TPO wykonac a/TG - to drugi rodzaj przeciwcial charakterystyczny dla tej choroby. Poniewaz zadne z badan laboratoryjnych nie jest w 100% swoiste, to niski poziom a/TPO jest uwazany za norme. Osoby z choroba Hashimoto najczesciej maja wartosci aTPO po kilkaset, zatem raczej Pani wynik miesci sie w granicach normy.

Pozdrawiam!

Krzysztof Gryga