Co oznacza wynik badania tarczycy?

Robiłam badania na tarczycę i wyniki mam następujące: TSH 4,010 ulU/ml. Czy to jest poważne???

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Poziom hormonu TSH jest u Pani podwyższony. Należałoby powtórzyć badanie TSH oraz zrobić dodatkowo badania poziomu FT3 i FT4, czyli hormonów bezpośrednio produkowanych przez gruczoł tarczowy. Pozwoli to na postawienie wstępnej diagnozy, gdyż najprawdopodobniej cierpi Pani na niedoczynność tarczycy. Dalsze badania - poziom wspomnianych hormonów, USG tarczycy, poziom przeciwciał przeciwtarczycowych pozwolą postawić ostateczne rozpoznanie.